Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haksız rekabet önlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yeni İmar Kanunu’nun 2017 başında olacağını belirterek, “Yeni düzenlemeyle belediyeler arasındaki haksız rekabet de bitecek” dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Haksız rekabet önlenecek
Ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe yapılacak yeni düzenlemelerin başında gelen İmar Kanunu'nda detaylar netleşmeye başladı. Düzenlemeleri yılsonunda tamamlayacaklarının müjdesini veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Benden önceki dönemde zaten bu konu üzerine çalışılmış. Biz şimdi üzerinden geçiyoruz. 2017 yılının başında olacak" dedi. İmar yönetmeliğindeki alan hesaplamasının, belediyeler tarafından farklı yorumlanabildiğini, bunun da haksız rekabete yol açtığını anlatan Sarı, şöyle konuştu: "İmar yönetmeliğinde bir alan hesabı var. Bu hesaba göre, boşluk alanı hesaplanırken bir belediye bunu duvar içinden ölçebilir. Başka belediye duvar ortasından veya duvar dışından ölçüm yapabilir. Bunlar işi yapan kişinin inisiyatifine kalmış. Bu durumda 20 katlı bir bin 40 metrekare bir alan kazanmış olursunuz bu da ortalama küçük bir dükkân yapar. Hesaplamaların bu kadar farklı olmaması lazım. Standart getirmemiz gerekiyor. Gerekirse ortak kullanılacak bir şema çizerek, herkesin buna göre işini yapmasını sağlayacağız. Yönetmeliklerin çok fazla yoruma açık olmaması lazım."

"PARSEL DÖNÜŞÜMÜNÜ İSTEMİYORUZ"
Kentsel dönüşümün amacının çarpık yapılaşma, can ve mal güvenliğini tehdit eden yapıların temizlenip yerine sağlıklı binaların yapılması olduğunu hatırlatan Bakan Sarı, son dönemde parsel bazlı dönüşümün ağırlık kazandığını söyledi. "Parsel bazlı dönüşüm bizim istediğimiz dönüşüm değil" diyen Bakan Sarı, şöyle konuştu: "Ada bazlı dönüşüme geçmemiz lazım. İhtiyaç olabilir, bina riskli olabilir ama bütüncül olarak baktığımızda istediğimizi karşılamıyor. Yasa tek tük parsel bazında riskli binaların dönüşümünde de kullanılabiliyor. Ama bunu yaparken eğer anlaşılabiliyorsa ada bazlı dönüşümle hedefimize ulaşabileceğimiz bir çalışma olarak görüyorum. Yoğun yerleşim alanlarında zorlayabilir ama daha geniş alanlarda ada bazlı çalışmalar rahat yapılabilir." Fikirtepe'nin ada bazlı dönüşüm olduğunu vurgulayan Bakan Sarı, Sultanbeyli'de de trampa yöntemiyle ada bazlı dönüşüm yapılacağını, şu anda çalışmaların belediye tarafından devam ettirildiğini söyledi.

"TARLABAŞI SUR'A ÖRNEK"
Bakan Sarı, Sur, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Yüksekova ve merkezde yerinde dönüşüm yapacaklarını söyledi. Sur'daki dönüşümün Tarlabaşı'na benzediğini vurgulayan Bakan Sarı, "Tarihi yapının korunması bakımından Sur'daki dönüşümün bir benzeri olacak" dedi. Bölgede mağdur vatandaşlara çeşitli yardımlar yapıldığını anlatan Bakan Sarı, "Bina yapmak çözüm değil. Eğitimden aile desteğine kadar herşeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

ÖZEL SEKTÖRE DOĞU DAVETİ
Bakan Sarı, 2012'den beri koruma amaçlı imar çalışması yapan TO Kİ'nin yanında özel sektörün de bölgedeki dönüşümde yer alması gerektiğini kaydetti. "Özel sektörü buraya davet ediyoruz" diyen Bakan Sarı, şöyle konuştu: "Sur'un içinde ya da operasyonların bittiği yıkılmış bölgelerde dönüşüm çalışmaları için özel sektörü davet ediyorum. Taş üstüne bir taş da siz koyarsanız en azından kopuk olmadığımızı biliriz. Bunu sosyal bir proje olarak düşünmek lazım." Bölgedeki tescilli eserlerin kamulaştırılmasının söz konusu olmadığını belirten Bakan Sarı, "Acele kamulaştırma genel olarak alınmış bir karardır. Vatandaşlarımızın büyük bölümü uzlaşmadan yana" şeklinde konuştu.

MERDİVENALTI TEMİZLENECEK
Bakan Sarı, gayrimenkul sertifikası üzerinde çalışma yaptıklarını hatırlatarak, "Sektörü biraz daha merdivenaltı görüntüsünden çıkarmamız lazım. İşi ehline vermemiz gerekiyor. Müşteriyle emlakçı arasında güven sorunu var. Bunu profesyonelleştirmek lazım" dedi. Bakan Sarı ayrıca kentsel dönüşümde en çok uzlaşmada sıkıntı yaşandığını değindi. Bakan Sarı, "Kentsel dönüşüm yasası üzerinde de çalışıyoruz. Vatandaşla ne kadar çabuk uzlaşılırsa o kadar iyi. Vatandaşın da bu konuda kanaatkar olması lazım. Müteahhitler ve hak sahipleri bir adım ileriye gelerek, uzlaşma sağlamalı" şeklinde konuştu.

"SUR'DA VATANDAŞIN NABZINI TUTUYORUZ"
Bölgede vatandaşların dönüşüme nasıl baktığını görmek amacıyla görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Bakan Sarı, "Ekiplerimiz bölgenin nabzını tutuyor. Sonuçlar pozitif. Vatandaş da burada dönüşümden yana" dedi. Sur'da isteyene kira öder gibi ev sahibi olma imkânı sunulacağını anlatan Bakan Sarı, Silopi ve Şırnak'ta vatandaşların anlaşmak için projeleri beklediğini, 3 hafta içinde projelerin hazırlanacağını söyledi. Bakan Sarı Sur'da 5 bin kişiye kira yardımı yapıldığını, 3 bin 500 kişiye de toplum yararına çalışma kapsamında iş verildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haksız rekabet önlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN