Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnovasyon için 200 milyon

Giriş Tarihi: 13.5.2016
İnovasyon için 200 milyon euro

200 milyon luk Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu’nun hedefinde gençler var. EIF Başkanı, “’ye 1 milyar luk kaynak aktardık” diye konuştu

Avrupa Yatırım Fonu'nun (EIF) 60 milyon ile destek verdiği 200 milyon büyüklüğe sahip Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu, genç girişimcilerin hayallerini hayata geçirmelerine restek verecek. 160 milyon euroluk bir önceki fon büyüklüğüyle birlikte Avrupa'daki eşdeğerlerine göre ilk sıraya oturan fonun amacı fikir, girişim ve büyüme aşamasındaki şirketlere kaynak sağlamak.

100 BİN TÜRK ŞİRKETİ
Fonun tanıtım toplantısında SABAH'ın sorularını yanıtlayan Avrupa Yatırım Fonu Başkanı Pier Luigi Gilibert, "Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB ve TSKB'nin yanında bizim de 60 milyon euro ile desteklediğimiz bir proje ve AB'de benzerleri arasında en yükseği" dedi. İlk olarak İspanya'da bu tarz bir fon yarattıklarını şu anda ise Hollanda, Portekiz, Baltık ülkeleri, Polonya ve İsveç'te bulunduklarını belirten Gilbert, EIF'nin toplam 37 işlemiyle 'ye aktardığı tutarın 1 milyar euroyu bulduğunu bu tutarla yaratılan toplam kaynağın ise 7 milyar euro olduğunu vurguladı. Fonun yüzde 60'ı şirketleri büyütmeye yönlendirilirken yüzde 40'ı inovasyon odaklı olacak. Hazine Müsteşarlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) fona sırasıyla 60, 60 ve 20 milyon euro koyacak. Gilibert, Avrupa Yatırım Fonu'nun, açıldığından bu yana 1.8 milyon şirkete destek sağladığını, bunların 100 binin Türkiye'den olduğunu aktardı.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ AĞIRLIKLI
Yatırım fonundan yararlanan şirketler ağırlıklı olarak bilişim, fintech, e-ticaret, gıda teknolojileri gibi alanlarda kümeleniyor. Bunlardan biri de tapu. com. Türkiye'deki ilk gayrimenkul açık artırma platformunu yaratan şirket, bankaların, insaat şirketlerinin ve bireylerin elden çıkarmak istediği gayrimenkulleri alıcılarla buluşturuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnovasyon için 200 milyon euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN