Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kabataş'a 'martı' formunda transfer

Büyükşehir Belediye Meclisi, Kabataş sahilinde , raylı sistem ve karayolu taşımacılığını entegre edecek kanat çırpan dev martı" formunda modern bir transfer yapılmasını öngören imar planlarını onayladı.

Giriş Tarihi: 14.5.2016 13:15 Güncelleme Tarihi: 14.5.2016 13:24
Kabataş'a 'martı' formunda transfer merkezi

Büyükşehir Belediye Meclisi, Kabataş sahilinde , raylı sistem ve karayolu taşımacılığını entegre edecek modern bir transfer yapılmasını öngören 5 binlik ve binlik imar planlarını onayladı.

CHP YİNE RET OYU KULLANDI

Saraçhane Belediye Sarayı'nda mayıs ayı toplantılarının son birleşimini gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kabataş'ta, Haliç Metro Köprüsü'nün de mimarı olan Hakan Kıran'ın projesini çizdiği "martı" formundaki transfer merkezinin yapılmasına onay verdi. Konuyla ilgili rapor AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilirken, CHP'li meclis üyeleri ret oyu kullandı.

UNKAPANI KÖPRÜSÜ SUYUN ALTINA GİRİYOR

KANAT ÇIRPAN DEV MARTI

Kabataş Fındıklı Molla Çelebi Camisi'nin kuzey tarafındaki bahçe duvarı sınırı hizasından başlayacak "kanat çırpan dev martı" formundaki proje, Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camisi'ne bitişik Kabataş balıkçı barınağını da içerisine alacak şekilde yapılacak. Deniz trafiği ile raylı sistemin buluştuğu Kabataş, projeyle 10 bin metrekarelik yayalaştırılmış meydana kavuşacak. Meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri, ulaşım birimleri ile yeme-içme salonları yer alacak.

İSTANBUL TRAFİĞİNE 'HAVADAN' ÇÖZÜM

DOLMABAHÇE-FINDIKLI ARASINDA

Dolmabahçe-Fındıklı arasındaki araç trafiği yer altına alınacak ve meydanın zemin altında dükkanlar, sergi ve müze salonları ile otopark ve metro bağlantısı olacak. Transfer merkeziyle yayaların sirkülasyonunun hiçbir toplu ulaşım aracı ile kesişmeden sağlanması hedefleniyor. Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim Füniküler Hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş Metro Hattı'nın entegre olacağı transfer merkezi projesi için Koruma Kurulu'ndan onay alındı.

Transfer merkezinin yerinde şu anda Şehir Hatları, İDO, BUDO, Dentur iskeleleri ile Kız Kulesi Turistik İskelesi ve İstanbul Turistik Yüzer Tesis İşletme Derneği bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabataş'a 'martı' formunda transfer merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN