Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez’e Boğaziçi damgası

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Merkez’e Boğaziçi damgası
Merkez Bankası'nda yeni bir dönem başladı. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın göreve gelmesinin ardından hem yönetim hem de faiz politikalarına yön veren Politikası Kurulu (PPK) kan tazeliyor. Beş yıllık görev süresi nisan sonunda dolan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turalay Kenç'in yerine Çetinkaya gibi Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci atandı. PPK üyeliklerine de bu yılın sonuna kadar dört atama yapılacak. Yeni dönemde Merkez Bankası'nın katı enflasyon hedeflemesi sistemine odaklanan politikaları yerine üretimi dikkate alan, kalkınma ve istihdam dostu stratejiler üretmesi bekleniyor.

YÖNETİM ŞEKİLLENİYOR
TCMB Kanunu'na göre bankaya dört başkan yardımcısı atanıyor. Merkez Bankası'nda şu anda Murat Çetinkaya'nın başkanlığa atanması ile boşalan başkan yardımcılığı koltuğu da henüz boş bulunuyor. Ahmet Faruk Aysan, Necati Şahin ve Mehmet Yörükoğlu'nun PPK üyeliklerinin süresi de 2016'da bitiyor. Bu yılın içinde PPK üyeliklerine dört atama yapılacak. PPK üyesi Abdullah Yavaş'ın görev süresi de 2018'de sona eriyor.

ERKAN KİLİMCİ KİMDİR?
1976 doğumlu olan Kilimci, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümü mezunu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi'nde finans ve muhasebe alanında yaptı ve TCMB'ye katılmadan önce Pamukbank, Bizim Menkul Değerler, Raymond James, Kuveyt Türk ve son olarak Securities'de çalıştı.

TCDD'YE YENİ MÜDÜR
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na İsa Apaydın atandı. Ankara'da 1965'te doğan Apaydın, İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü'nden 1987'de mezun oldu. Meslek hayatına TCDD Genel Müdürlüğü'nde mühendis olarak başlayan ve çeşitli kademelerde görev alan Apaydın, 14 Nisan'dan bu yana müdür vekiliydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez’e Boğaziçi damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN