Reket 2 milyar kazandıracak

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Rekabet 2 milyar kazandıracak

Elektrikte serbest tüketici uygulaması ye 2 milyar liralık kaynak sağlayacak. Bisen Elektrik İcra Kurulu Başkanı Alparslan, “İnsanlar bu avantajı bilseler bu para cepte kalacak” dedi

Elektrikte, serbestleşme çalışmaları ye kazandırıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından serbest tüketici limiti aylık 125 lira ve üzeri elektrik faturası ödeyenlerin istediği elektrik şirketinden hizmet alma hakkı getirildi. Bu da elektrikli müşteri lehine yüzde 15'lere varan oranlarda ucuzluk getirdi. Toplam 202 şirketin faaliyet gösterdiği elektrik satış sektöründe bu hakkı olan 4.5 milyon one var. Ama 2.5 milyon abonenin bu avantajdan haberi yok. Bisen'in İcra Kurulu Başkanı Mesut Alparslan, yaklaşık 2 milyon müşterinin tedarikçi değiştirmesine rağmen 2.5 milyon müşterinin ise sistemi bilmediği için değiştirmediğini bu nedenle de indirimli fiyatlardan yararlanamadığını söyledi.

TÜKETİCİLER FAYDALANMALI
Alparslan, tüm hak sahiplerinin fırsattan yararlanması durumunda ise 2 milyar TL üzerinde bir ekonomi yaratılacağına çekti. Limit düşüşüyle birlikte bir önceki yıla oranla 2016'da serbest tüketici kapsamına alınan abone sayısında yüzde 53 arttığını belirten Alparslan, buna rağmen hala ciddi sayıda abonenin indirim fırsatından yararlanmadığının altını çizdi. Alparslan, 15 bin abonesi bulunan Bisen Elektrik'in indirimiyle, abonelerine yılda bir faturayı bedavaya getirdiğini belirtti. Alparslan, "Bugün itibarıyla yaklaşık 2 milyon tüketici tedarikçi değiştirmiş olsa da 2.5 milyon civarı tüketicinin ise henüz tedarikçi değiştirmediğini görüyoruz. Faydalanılacak indirim fırsatı ile ülke ekonomisine 2 milyar TL üzerinde katkı sağlanabilmekte" şeklinde konuştu.

SATIN ALMA TEKLİFLERİ GELİYOR
Bisen'in her yıl yüzde 100 büyüdüğünü belirten Alparslan, yabancı yatırımcıların satın alma teklifi yaptığını söyledi. Alparslan, "AB'den ve Körfez'den satın alma teklifleri geliyor. Biz de buna sıcak bakıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekabet 2 milyar kazandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN