Sporun yakasını bırakmayan şiddete karşı birlik olmalıyız

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Sporun yakasını bırakmayan şiddete karşı birlik olmalıyız
yalnızca Türkiye'de değil dünyanın hemen her köşesinde toplumların ortak dili denebilecek etkiye sahip fenomen bir spor dalıdır. Farklı dil, millet ve inanca mensup milyarlarca insanı coşturan bu spor dalı ne yazık ki son yıllarda şiddetin gölgesinde adeta can çekişiyor. Bilim dünyası da, futbola özgü olmayan şiddet olaylarını doğuran koşulları belirleyebilmek için bir dizi araştırma yapıyor. Dünyada sosyolojik bir hareket olan ve popüler kültürde birçok toplumsal dengeyi de etkileyen futbolun sürüklendiği şiddet sarmalı, hafta içinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nde (İAÜ) konuşulup tartışıldı. Maçlarında zaman zaman ortaya çıkan tatsız görüntüler nedeniyle güçlü futbolundan ziyade 'şiddet olaylarıyla' haber olan spor'un başkanı, iş adamı Dr. Muharrem Usta, öğrencilere örnek alınacak mesajlar verdi. İAÜ'deki buluşmada İstanbul'da yaşayan Trabzonlu iş, sanat ve medya dünyasından isimler yer aldı. Katılımcılardan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, teknik direktör Giray Bulak, futbol yorumcusu Kaya Çilingiroğlu, Mustafa Korkut, Kemal Şener, İsmail Yüksek, Fikret Kaya ve Muammer Saka kulübün geleceğine ilişkin görüş ve önerilerini ifade ettiler.

DR. MUHARREM USTA TRABZONSPOR KULÜBÜ BAŞKANI
Bir Goldür Sağcı İle Solcuyu Sarmaş Dolaş Eden
Türkiye'de genelde spor adamları, gençleri kendi takımları etrafında fanatize etme konusunda çok başarılılar. Bu büyük bir yanlış. Geçenlerde sosyal medyada yazdığım bir mesaj vardı; "Bir goldür sağcı ile solcuyu, Kürt ile Türkü birbirine sarmaş dolaş eden" diye... Birbiriyle ayrı düşen insanların bir araya gelmesini sağlayacak aracı bulmak çok zordur. Ancak bunu futbol sağlıyor. Sadece maçta atılan bir golle kimlikler sorgulanmadan insanlar kucaklaşabiliyor.

Yüksek Bütçeli Transferler Yerine Öze Dönülmeli
artık İstanbul kulüplerine benzemeye çalışmayacaktır.Geçmişteki hatalar tekrar edilmeyecektir. Trabzonspor için doğru yol, gençlerine de sahip çıkacağı koordinasyonu kurmasıdır. Rize maçında gördüğümüz tablo şunu söyledi, fırsat verilirse 11 kişilik oynayan kadro içerisinde aslan gibi 4-5 gencimiz olmalıdır. Biz göreve geldiğimizde Trabzonspor takımında olup da hiç oynamayan oyuncuların bize yıllık maliyeti 60 milyon Türk Lirası'ydı.

DR. MUSTAFA AYDIN İAÜ MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI
Sporda Şiddete Karşı Herkese Görev Düşüyor
Futbol, sadece ülkemizde değil, dünyanın neredeyse tamamına yakınında sosyo kültürel, ekonomik, psikolojik ve hatta politik boyutta önemli bir yer tutmaktadır. Maalesef Türkiye'de son yıllarda tribün taraftarlığında kaygılandıran sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Seyircilerin yanı sıra kimi futbolcularımızın davranışlarında da üzüntü verici tavırlar görüyoruz. Şiddet olaylarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele mesajlarımızın sık sık vurgulandığı konuşmalara, mesajlara ihtiyacımız var.

FUTBOL BARIŞ DOSLUK VE KARDEŞLİK OLMALIDIR
Trabzonumuz üzerinden hedef alınan Türk futboludur. Trabzon, ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi insanı ve yapısı itibarıyla misafirperver, misafirlerini baş tacı ederek en iyi şekilde ağırlayan bir şehrimizdir. Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın bir ifadesini altını çizerek hatırlatmak istiyorum; 'Sporun ruhu, anlamı kardeşliktir, birliktir, beraberliktir, hoşgörüdür. Karşılıklı mücadelenin içerisinde yenmenin, yenilmenin, berabere kalmanın olabileceği müsabakalardır. Bu her spor dalı için geçerli olan bir unsurdur.' Türk sporunda 'fair play'in fiiliyata geçirilmesi gerekiyor. Buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımızın bulunduğu bir dönemdeyiz. Bu bilinçle hareket etmek ülkemizin huzurlu ve sağlıklı yarınları için kaçınılmazdır. Bunun için spor arenalarında yöneticilerden oyunculara, siyasetçilerden medya mensuplarına varana dek herkesin duyarlılık sergilemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Futbolun barış, dostluk ve kardeşlik için olduğunun farkına varmalıyız. Futbolun coşku ve heyecanını en güzel şekilde yaşamak istiyoruz.

OSMAN PEPE ÇEVRE VE ORMAN ESKİ BAKANI
Birinin Çıkıp 'Kral Çıplak' Demesi Lazım
Artık gerçeklerle yüzleşip bazı şeyleri iyi analiz etmemiz lazım. Trabzonspor büyük bir borç sarmalıyla karşı karşıyadır. Trabzonspor camiasında yurt içinde ve yurt dışında başarıya endeksli hareket etme hedefli olmalıyız. Bugünkü durumumuza dair birilerinin çıkıp 'kral çıplak' demesi lazım. Bu resmi, Başkan Muharrem Usta şimdi net biçimde ortaya koyuyor ama bu durumu daha çarpıcı şekilde Trabzon kamuoyuyla da paylaşmak lazım. Gelecek projeksiyonu gerekiyor. Aksi halde yeni tayin edilen hedefler bizi gerçeklerden uzaklaştıran ütopyalara dönüşür. Başarı için gerçekçi hedefler, iyi bir yönetim ve elbette ki onun altında oluşacak teknik heyet son derece önemlidir.

SEYMEN GENÇTÜRK KÜÇÜKÇEKMECE KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANI
Trabzonspor'a Sahip Çıkma Politikasını Geliştirmeliyiz
¦ Trabzonspor'un altyapısının iyi olması ve bu yapının da kalıcı bir gelecek oluşturması için en az 3 ila 5 yıllık bir proje hazırlanması gerekmektedir. Altyapı ve Trabzonspor'un teknik kadrosu ne kadar kendi içindeki amatör ruhlu yöneticilerden oluşursa en az bir Türkiye Kupası bile Trabzon'a yeter. Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan Trabzonlular olarak Trabzonspor'a sahip çıkma politikası geliştirmemiz lazım. Trabzon'un içinde ve dışında bulunan iş dünyasıyla ilgili bir portföy oluşturup kendi satın alma mekanizmamızı acilen kurmalıyız.

ERGUN GÜRSOY GALATASARAY ESKİ YÖNETİCİSİ
Yönetimler Tribünün Emrinde Olmamalıdır
100 milyon liralık borçsuz bir servetimiz var, varisi Trabzonspor'dur. Benim dönemimde bu karar alınmıştır. İnşallah bunu satmaya mecbur kalmayız. Trabzonspor'a bugüne kadar tasvip edilmeyen kimi başkanlar oldu ve birçok yanlışlar yapıldı. En büyük yanlışlardan biri de tribüne mahkum kalmak olmuştur. Tribünlerin emrinde olunması, tribünden sahaya atlayan ve ona buna saldıranlarla karşı karşıya kalınmasına neden oluyor. Tribüne hoş görünmek için hakemin elinden kartı alıp ona kırmızı kart göstereni kahraman yapmak yanlıştır. Trabzonspor'un astronomik ücretlerle transferler yapan değil daha gerçekçi ve mütevazi bir takım olması lazım.

ERDOĞAN BAYRAKTAR ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK ESKİ BAKANI
Trabzonspor Camiası Bu Borçları Boğacak Güçtedir
Trabzonlular, Trabzonspor camiasının borçlarını boğacak güçtedir. Trabzonspor'un yeni yapılan bir spor kompleksi var. Hepimiz 'onun etrafından nasıl istifade ederiz, oradaki alanı nasıl kullanabiliriz' diye kafa yormalıyız. İstanbul'da yeni birtakım organizasyonlar yaparak Trabzon'a büyük gelirlerin nasıl temin edilebileceğini konuşmalıyız. Birlik ve beraberlik içersinde hareket edersek sorunların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz. Bütün dünyanın yaptığı gibi Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaşmalıyız. Trabzon camiasını 'her sene şampiyon olacağız' beklentisinden de biraz uzaklaştırmamız lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sporun yakasını bırakmayan şiddete karşı birlik olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN