İhracat şampiyonlarının getirisi yüksek

İhracat şampiyonu imalat sanayi şirketlerine ait hisseler, yılın ilk çeyreğinde yüksek performanslarıyla dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 10:38 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 10:46
İhracat şampiyonlarının getirisi yüksek

Geçtiğimiz yıl otomotiv, dayanıklı tüketim, petrol ve içecek sektörü ihracatta öne çıkarken Ford Otosan, Arçelik ve Tüpraş ihracatta başı çeken şirketler oldu. İhracat şampiyonu imalat sanayi şirketlerine ait hisseler, yılın ilk çeyreğinde yüksek performanslarıyla dikkat çekti.

OTOMOTİV DEVLERİ ATILIMDA

Ford Otosan, güçlü finansal yapısı, ihracat atağı, sürekli devam eden yatırımları ve yüksek temettü verimliliği ile yatırımcıların çok yakından takip ettiği bir şirket. Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, mart sonunda yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl 3,9 milyar dolarlık ihracat geliriyle ihracatının lideri olduklarına vurgu yaptı. Öte yandan geliştirdikleri çekici ve kamyon modeli için toplam 60 ülkeye satış yapma ve distribütör atama hakkına sahip olduklarını dile getirdi. Şirket, 2020 yılına kadar, 50 ülkede distribütörlük ve bayi ağı yapılanmasını tamamlamayı hedefliyor. Ford Otosan, geçtiğimiz yıl yaklaşık 17,5 milyar TL brüt satış gerçekleştirirken bunun 10,7 milyar TL'si ihracattan geldi. Şirkete ait hisseler yılbaşından bu yana 12 Nisan itibariyle yüzde 25,66 değer kazandı. Sektörde yer alan Tofaş Oto, Türk Traktör, Otokar yüksek ihracatları ile öne çıkan diğer otomotiv şirketleri. Bu hisselerin de aynı süre zarfında yüzde 20'nin üzerinde getiri sağladıkları gözleniyor.

TÜPRAŞ VE PETROL ŞİRKETLERİ

'nin en büyük petrol şirketi Tüpraş, sektördeki diğer iki firma Petkim ve Aygaz ile en yüksek ihracatı gerçekleştiren şirketler arasında yer aldı. Tüpraş 2015 yılında 37,1 milyarlık brüt satış geliri elde ederken bunun 7,8 milyar TL'lik kısmı ihracattan geldi. Petkim'in ihracat geliri 1,3 milyar TL olurken, Aygaz 458 milyon TL ihracat geliri elde etti. 8 Nisan'da Erste, Tüpraş için tavsiyesini "azalt"tan "al"a yükseltti. Fiyat hedefi olarak da 88,4 TL'yi öngördü. Ak Yatırım analistleri de Tüpraş için "endeksin üzerinde getiri" tavsiyesinde bulunuyor. Kurumun öngördüğü hedef fiyat seviyesi 88,50 TL. Tüpraş'ın 2015 yılı net kâr büyümesi yüzde 74,79 olurken esas faaliyet kâr büyümesi yüzde 521 oldu.

Listede yer alan Petkim için İş Yatırım 8 Nisan tarihinde yaptığı değerlendirmede "al" önerisinde bulundu. Araştırma Müdür Yardımcısı Başak Dinçkoç, "Petkim için hedef fiyatımız 5,09 TL'ye yükseldi. Hedef fiyatımızın içerisinde yüzde 8 temettü verimi de bulunuyor. Hedef fiyata ulaşırken Petkim'in yüzde 70 hissesi için 330 milyon dolar katkı öngörürken STAR rafinerisinin 2018 yılının ikinci yarısından itibaren Petkim'e yıllık 110 milyon dolar VAFÖK sağlayacağını tahmin ettik" dedi.

DAYANIKLI TÜKETİM ŞİRKETLERİ

Arçelik, Vestel Elektronik, Vestel Beyaz Eşya en yüksek ihracatı gerçekleştiren dayanıklı tüketim sektörü içerisinde yer alan şirketler. Hisseler arasında Arçelik yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Hisse yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 39 kazandırdı. Arçelik, 9,7 milyar dolar ile Ford Otosan'dan sonra en yüksek ihracat gerçekleştiren şirket konumunda bulunuyor. Faaliyet raporunda dışındakilerle birlikte toplam 15 üretim tesisi ve 10 markasıyla 130'un üzerinde ülkede ürün ve hizmet sundukları belirtiliyor. Aynı raporda Türkiye'de liderliği korudukları, Avrupa'da ise üçüncü sırada yer aldıkları belirtiliyor. Vestel Elektronik ile Vestel Beyaz Eşya, satışlarını artıran diğer iki firma. Ancak Vestel Elektronik kârlılık noktasında arzu edilen performansı göstermede zayıf kalıyor. Vestel Beyaz Eşya ise kârını düzenli olarak artırabiliyor. Buna rağmen yılbaşından bu yana Vestel Elektronik'in performansı daha yüksek. 12 Nisan itibariyle Vestel Beyaz Eşya yüzde 6,26 oranında getiri sağlarken Vestel Elektronik'in getirisi yüzde 32 oranında gerçekleşti.

DEMİR ÇELİK VE METAL İŞLEME

Demir çelik ve metal işleme şirketleri listede yer alan diğer firmalardan. Erdemir için Goldman Sachs, tavsiyesini 8 Nisan'da "nötr"den "al"a yükseltirken fiyat hedefini 5,5 TL'ye yükseltti. 2006 yılında OYAK bünyesine giren Erdemir, toplam varlıkları açısından Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. İzmir Demir Çelik de yüksek ihracat gerçekleştirebilen bir diğer demir çelik firması. Şirket geçtiğimiz yıl 607 milyon TL ihracat geliri elde etti. Metal işleme sektöründe ise Sarkuysan ve Borusan dikkat çeken borsa şirketleri arasında yer alıyor.

FortuneTurkey

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat şampiyonlarının getirisi yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN