Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliye 'kuş' uçurmayacak

Maliye ’dan veya bloglarından reklam yapanların peşine düşecek. Elektronik ortamı da ‘yeri’ sayacak olan Maliye reklam yapanları da vergi mükellefi olarak değerlendirecek.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 09:53 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 10:32
Maliye 'kuş' uçurmayacak

Bloglarından ya da tweet atarak reklam yapanlar da mükellef sayılacaklar. Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut vergi kanunlarının te yapılan ticareti tam olarak kavramadığını, ancak yeni vergi usul kanunu ile düzenleme yapacaklarını söyledi.

Ağbal, "Elektronik ortamda üretilen o alanı artık elektronik yeri sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa artık mükellef olacak" dedi. Ağbal, bu şekilde gelir elde edilen elektronik ticaretin vergilendirilmesini sağlayacaklarını belirterek, "Kim, ne olursa olsun, herhangi bir şekilde elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefidir" dedi.

İŞYERİ SAYILACAK

Ağbal, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, artık internet üzerinden verilen hizmet işini, "alan" olarak ifade ettiklerini belirterek, "O alanı artık 'işyeri' sayacağız. Bir şekilde, elektronik alan üzerinden bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık mükellef olacaklar. Bunların hepsiyle ilgili çalışıyoruz. Şu anda da bizim nezdimizde mükellefler ama kanun değişikliği ile de netleştireceğiz" bilgisini verdi.

TWİTTER'DAN İSTİHBARAT TEŞKİLATLARINA YASAK!

PAYLAŞIMA GÖRE ÜCRET

Maliye Bakanlığı bir süre önce Vergi Usul Kanunu değişiklik taslağını kamuoyunun görüşüne açtı. Taslakta internette ticaretin kavranabilmesi için "Elektronik ortamda işyeri" başlıklı yeni bir madde düzenledi. Buna göre internet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşmuş sayılacak. İnternette ticaretin dışında sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlar da böylece Maliye'nin alanına girecek.

GENÇLERİN DİJİTAL ALIŞKANLIKLARI ARAŞTIRMASI

TEK PAYLAŞIM 2 BİN TL'DEN BAŞLIYOR

Sosyal medya, hem ürün ve hizmetini tanıtmak isteyen şirketler, hem de kolay yoldan para kazanmak isteyen kullanıcılar için çıkış kapısı oldu. Ünlü isimler başta olmak üzere, bazı blogger'lar ile ünlü sosyal medya fenomenleri, attıkları tweetler ile bir gün içinde binlerce lira kazanıyor. başta olmak üzere Instagram ve Snapchat uygulamaları ile yapılan ürün tanıtımları, saniyeler içinde binlerce kişiye ulaşıyor. En fazla ücreti de en fazla takipçiye sahip olan kullanıcılar kazanıyor. Sadece tek bir paylaşım ile elde edilen gelir, 2 bin TL'den başlıyor. Paylaşıma gelen beğeniye göre de ücret artabiliyor.

Haberturk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye 'kuş' uçurmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN