ABD Hazinesi’ne 53 milyar $ yatırdık

Giriş Tarihi: 18.5.2016
ABD Hazinesi’ne 53 milyar $ yatırdık

ABD Hazine Bakanlığı, 6.3 trilyon dolarlık borcunun detaylarını ladı. 1.2 trilyon dolarla Çin ilk sırada yer alırken, Türkiye 52.9 milyar dolarla 24’üncü alacaklı ülke oldu

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı dün ülkenin borç miktarını ve kime borçlu olduğunun listesini yayınladı. Buna göre Birleşik Devletler'in toplam dış borç yükü içinde en büyük tutar ve neredeyse yarısı Çin ve Japonya'nın. Toplam 6 trilyon 287 milyar dolarlık devlet tahvili ve hazine bonosunun 1 trilyon 244 milyar doları Çin'in, 1 trilyon 137 milyar doları da Japonya'nın elinde. Bu iki ülkenin toplamdaki payı yüzde 38'i buluyor. 265 milyar dolarlık alacağı ile Cayman Adaları üçüncü sırada yer aldı.

TÜRKİYE 24'ÜNCÜ SIRADA
Türkiye ise 52.9 milyar dolarlık varlığı ile listede 24'üncü sırada yer aldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın mart ayında 76.2 milyar dolar düzeyindeydi. Listenin lanması ile en büyük gizemlerden biri de ortaya çıkmış oldu. Suudi Arabistan'ın sahip olduğu ABD kağıdı tutarı hep merak konusu olmuştu. 41 yıl sonra ilk kez bu rakam açıklandı. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın elinde Mart 2016 itibarıyla 116.8 milyar dolar değerinde ABD Hazine kağıdı tuttuğu kaydedildi. Suudi Arabistan, bu rakamla en fazla ABD devlet senedine sahip 13'üncü ülke oldu. Suudi Arabistan'ın ABD'den alacağının ocak ayında 123.6 milyar dolarla rekor kırdığı belirtildi. ABD Hazine Bakanlığı, 1974'ten bu yana Suudi Arabistan'a Asyalı İhracatçıları Grubu altında yer vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Hazinesi’ne 53 milyar $ yatırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN