Yurtdışı yatırımcının yıldızı ABD ve Çin

Türk işadamlarının yurtdışına yaptığı yatırımlar artınca DEİK ve Deloitte, potansiyel ülkeleri ortaya çıkaran endeks çalışması yaptı. DEİK Başkanı Vardan, “Bu endeks işadamlarına rehber olacak” dedi

Giriş Tarihi: 18.5.2016
Yurtdışı yatırımcının yıldızı ABD ve Çin
'nin yabancı ülkelerle ilişkilerdeki çatı kurumu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), yurtdışına yatırım yapmak isteyen girişimci için endeks hazırladı. Deloitte ile yapılan endeks, işçi ve enerji maliyetleri, siyasi risk, ülkelerin ile arasındaki siyasi durum gibi kriterleri dikkate alarak hazırlandı. Bu nedenle yurtdışı yatırımcı için Rusya'nın hiç listeye girmediği endekste yüksek gelir sınıfındaki ülke sıralamasında birinciliği ABD aldı. Orta ve düşük gelir sıralamasında ise birinci Çin oldu.

SERMAYE KAÇIŞI DEĞİL
Türk yatırımcıların son 10 yılda 25 milyar dolarlık yurtdışı yatırım yapması nedeniyle başlatılan endeks, her yıl hazırlanacak. Endeksin ülkelerin özelliklerine göre değiştiği, bu nedenle de çalışmanın 'yatırımcı için cazibe' içeren ülkeler araştırması olduğu belirtildi. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, "'nin 1980'lerde ihracatla başlayan küresel ekonomiye entegrasyon süreci, yurtdışına yapılan yatırımlar ile devam ediyor. Bu endeks yatırımcılar için yol gösterici olacak" dedi. Vardan, yurtdışı yatırımın sermayenin dışarı gitmesi anlamına gelmediğini belirterek, "Şirketler dışarıda kazanarak ülkemize getiriyor. Bu ekonomiyi büyütür" dedi.

BATI AVRUPA ÜLKELERİNE YATIRIM CAZİP
DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Volkan Kara ise, "Yurtdışındaki Türk yatırımcılarımızın rakipleriyle rekabet edebilmesi için yeni teşvik ve destek mekanizmaları gerekiyor" dedi. Kara, bunun için bir yol haritası hazırladıklarını ve ekonomi yönetimi ile çalıştıklarını ifade etti. Endekse göre, Romanya, Polonya, Macaristan ve Baltık Bölgesi ülkeleri Türk yatırımcısı için cazip fırsatlar sunuyor. Ayrıca Amerika kıtası ülkeleri de sahip oldukları potansiyelle dikkat çekiyor.

KOBİ'LER BİLE YATIRIM İÇİN DANIŞMANLIK İSTİYOR
Deloite Finansal Danışmanlık Bölümü Başkanı Başak Vardar ise, Anadolu'dan bile yurtdışına yatırım yapmak için kendilerine gelenlerin olduğunu söyledi. Vardar, "Son 10 yıllık dönemde Türk şirketleri yurtdışında yaklaşık 25 milyar dolarlık 250 satın alma yaptı" dedi. Vardar, endeksin özellikle küçük şirketlerin planlarına katkı sağlayacağını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurtdışı yatırımcının yıldızı ABD ve Çin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN