Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 500 zam yapıldı

ABD Ticaret Bakanlığı, li üreticileri ürünlerini piyasa fiyatının altında satmakla suçluyor. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri, li üreticilerinden aldığı gümrük vergisini yüzde 522 artırdı.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 10:23 Güncelleme Tarihi: 18.5.2016 10:28
Yüzde 500 zam yapıldı

Vergi zammı özellikle 'de üretilen soğuk haddeli levhalar i geçerli olacak. Bu çelik türü otomobil, konteyner yapımında ve inşaatlarda kullanılıyor. BBC Türkçe'de yer alan habere göre ABD ve Avrupa'daki çelik üreticileri, Çin'in kendi iç pazarından artan malları dışarıya ucuza satarak fiyat kırdığını ve küresel pazar fiyatlarını çarpıttığını savunuyor.

ABD'deki başlıca çelik üreticileri ayrıca Uluslararası Ticaret Komisyonu'na yaptıkları başvuruda, Çin'den yapılan tüm çelik ithalatının yasaklanmasını istedi.

Üreticiler, Çin'in yarattığı haksız rekabet nedeniyle sadece geçen yıl 12 bin işçiyi işten çıkarmak zorunda kaldıklarını iddia ediyor.

Çin ise çelik üretimini azalttığını açıkladı ve diğer ülkelerin çelik sektörlerindeki sorunların, o ülkelerin ekonomilerinin zayıf olmasından kaynaklandığını öne sürdü.

Geçen yıl Çin'den ABD'ye yaklaşık 272 milyon dolarlık çelik ihracatı yapıldığı tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 500 zam yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN