Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canlı yı 30 metreden tanıyor

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Canlı bombayı 30 metreden tanıyor

Olası canlı terör saldırılarını önlemek için bir araç geliştirildi. Mirtle isimli cihaz kişinin üzerinde bulunan riskli maddeleri 30 metre mesafeden tespit edebiliyor

Dünyanın her yerini saran canlı korkusuna karşı çözümler gittikçe popülerleşiyor. İngiltere'de Radio Physics firması tarafından olası terör saldırılarını önlemek için geliştirilen, kişinin üzerinde bulunan riskli maddeleri tespit eden Mirtle isimli cihaz da artık 'de. Cihaz, canlı bombanın üzerinde bulunan riskli maddeleri 30 metre mesafeden tespit ederek uyarı sinyali veriyor.

5 YILDIR KULLANILIYOR
Dünyada 5 yıldır kullanılan İngiliz Fizik Profesörü Nick Bowring'in bulduğu Carl Cagliarini'nin geliştirdiği cihazın Türkiye'de üretimi için Nano Sistem devreye girdi. Nano Sistem Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Perut ile Radio Physics firmasının yöneticisi Carl Cagliarini dün Haliç Kongre Merkezi'nde bir araya geldi. Yapılan anlaşmanın ardından cihaz uygulamalı olarak gösterildi. Canlı bomba tarayıcısı olarak tasarlanan ve terör olaylarına karşı güvenlik amacıyla üretilen radyo dalgalarıyla çalışan Mirtle, kişilerin üzerinde ya da çantasında silah ve bomba gibi cisimlerin yansımalarını algılıyor.

FİYATI 200 BİN DOLAR
Okullara veya spor karşılaşmalarına getirilen tabancaları ya da spor karşılaşmaları, cadde ve alışveriş merkezlerine kalabalık alanlara yönelen canlı bombaları belirliyor. Hafızasındaki görsellerle eşleştirerek olası bir tehdit durumunda polise sinyal ve görüntü gönderiyor. 30 metre mesafeden tarama yapabilen Mirtle'nin satış bedeli ise 200 bin .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlı bombayı 30 metreden tanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN