Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 TL’de büyük hata

Giriş Tarihi: 21.5.2016 17:56 Güncelleme Tarihi: 21.5.2016 18:03
5 TL’de büyük hata

Nobel Ödüllü Türk insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Merkez bankası’nın 5 TL üzerindeki hatasınını bulduğunu ancak uyarılarına rağmen bunun düzeltilmediğini söyledi.

Nobel Ödüllü Türk insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Üsküdar'da eğitim veren bir okulu ziyaret etti. Büyük bir coşkuyla karşılanan Sancar, okulda matematik ve fen laboratuvarını gezdi. Sancar'a çalışmalarını gösteren öğrenciler, fen laboratuvarında Sancar'la birlikte testi yaptı.

5 TL'NİN DNA'SI BOZUK

Bu sırada bir basın mensubu Sancar'a, 5 TL üzerindeki DNA sarmalı ibaresi üzerine yaptığı çalışmayı hatırlattı. Sancar, paranın üzerindeki DNA sarmalın olması gerekenin aksine soldan sağa doğru ilerlediğini ve bu yanlışı 5 yıl önce Merkez Bankasına ilettiğini belirtti. Sancar, buna rağmen bu yanlışın hala düzeltilmediğini söyledi. Daha sonra konferans salonuna geçildi, burada Sancar'ın hayatının ve bilimsel çalışmalarının anlatıldığı bir belgesel gösterildi.

CUMHURBAŞKANI'YLA AYNI MÜCADELEYİ VERMİŞ

Yaptığı çalışmaların tedavisine yardımcı olup olmayacağı sorusunun üzerine Sancar şunları kaydetti: "Bu mutasyonlar nasıl önlenir bizim çalışmalarımın onu gösteriyor. Kanseri tedavi edecek mi diye çok insan sordu, belki bazılarınız medyada görmüşsünüzdür. DNA onarımı 2 yönden önemlidir, biri kanseri önlemek bakımında, öteki kanser tedavisinde. Önlemek bakımından şunu vurguladım, cilt kanserine güneş ışınları sebep oluyor, o bakımdan korunmak lazım. Tabii güneş ışınlarının faydası da var ama bu noktada orantılı yararlanmak lazım. Cilt kanserini pek tehlikeli değildir ama akciğer kanseri, kanserden ölümlerin yüzde otuzuna sebep oluyor. Fakat önlemek çok kolay sigara içmeyin. Ben bunu çoğu ziyaretimde ve televizyonlarda söyledim. Sonradan öğrendim ki Cumhurbaşkanımız da bu konunun önemini anlatıyormuş, bu yönde önlem alınmasını vurguluyormuş. Bana sordular Cumhurbaşkanı'ndan emir mi aldın? Kardeşim ne Cumhurbaşkanı'nın emri, ben bunu 1982'den beri söylüyorum. Ama kimse dinlemiyordu, birden Nobel aldık diye herkes dinliyor şimdi" dedi. Daha sonra Prof. Dr. Aziz Sancar'a günün anısına verilen plaket ve çiçeklerin ardından program sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 TL’de büyük hata
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN