Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hayatına atılacak kadına destek geliyor

Başbakan Binali tarafından dün açıklanan 65. Hükümet Programı'nda, kadın istihdamının arttırılması ve kadın girimcilerin desteklenmesi için "Kadın Girişimciliği Programı"nı hayata geçirecek.

Giriş Tarihi: 25.5.2016 13:54 Güncelleme Tarihi: 25.5.2016 14:02
İş hayatına atılacak kadına destek geliyor

"KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ PROGRAMI" HAYATA GEÇİRİLECEK

Hükümet, kadın istihdamının arttırılması ve kadın girimcilerin desteklenmesi için "Kadın Girişimciliği Programı"nı hayata geçirecek. Başbakan Binali tarafından dün açıklanan 65. Hükümet Programı'nda kadın, çocuk, engelli ve yaşlılara yönelik gelecek dönemde gerçekleştirilecek düzenlemelere yer verildi.

Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde "Kadın Girişimciliği Programı" hayata geçirilecek. Program çerçevesinde kadın istihdamına yönelik sağlanan teşviklerinin sürdürülebilirliği sağlanacak ve uygulamaya konulacak Kadın Girişimciliği Programı ile kadınların iş hayatına atılmaları kolaylaştırılacak.

MEMURA ZAMLI MAAŞ

KADINLARDAN GÖRÜŞ ALINACAK

Programla kadın istihdamının arttırılması ve ilk kez iş hayatına adım atacak kadınlar için pozitif ayrımcılık ilkesini gözeten kolaylaştırıcı tedbirlerin uygulanması öngörülüyor. Ayrıca kız çocuklarının eğitime devam etmelerinin sağlanması için ilave teşvik mekanizmaları uygulamaya konulacak. Kadınlara yönelik mevzuat, ilgili tarafların görüşleri alınarak gözden geçirilecek.

KREŞLER İÇİN TEŞVİK DÜZENLEMELERİ YAPILACAK

Hükümet Programı'na göre, aile bazında eğitim, sağlık, istihdam, gelir gibi alanları içeren sosyal risk haritası çıkarılacak. Sosyal hizmet ve yardım kuruluşları arasında koordinasyon ve iş birliğini arttırmak amacıyla "Aile Bilgi Sistemi" kurulacak.

İŞTE İHRACATIN ŞAMPİYONLARI

SOSYAL YARDIM KANUNU HAYATA GEÇECEK

Sosyal yardımlarda aile büyüklüğünü esas alan, ailenin bütünlüğünü koruyan ve sosyal destek hizmetlerinin bütünleşik bir şekilde sunulmasını sağlayacak yeni bir modelin hayata geçirilmesi amacıyla "Sosyal Yardım Kanunu" çıkarılacak.

Vatandaşların kaliteli, hesaplı, kolay erişilebilir kreşlerden faydalanabilmesi için teşvik düzenlemeleri yapılacak, yoksul ailelere de belirli ölçütlerde internet erişimi imkanı sağlanacak.

Sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlar için başlatılacak Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) aşamalı olarak hayata geçirilecek. Aile değerlerini ön plana çıkaran kültür, sanat, eğitim çalışmaları teşvik edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş hayatına atılacak kadına destek geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN