tamam gözü Sancaktepe’de

Giriş Tarihi: 25.5.2016
Konya tamam gözü Sancaktepe’de

YDA Group tarafından yapılan Şehir Hastanesi’nin kredi sözleşmesi imzalandı. İslam Kalkınma Bankası’nın Türkiye’deki bir yatırıma ilk kez finansman desteği verdiği projede 265 milyon kredi kulanıldı. YDA Group’un sahibi Arslan, “Sancaktepe ihalesine de gireceğiz” dedi

Kamu Özel İşbirliği (PPP) modeliyle YDA Group tarafından hayata geçirilecek olan 838 yataklı ' Karatay Entegre Sağlık Kampüsü' projesinin yatırım kredisi sözleşmesinde imzalar atıldı. Toplam yatırım değeri 350 milyon olan sağlık kampüsünün 265 milyon luk kısmı 18 yıllık vadeli finansmanla gerçekleşecek. Yatırım kredisi sözleşmesi kapsamında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 147.5, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) 67.5, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) 50, Unicredit Bank 50 ve Siemens Bank 30 milyon euro kredi sağladı. Ziraat Bankası da 70 milyon euroluk inşaat taahhüt ve 80 milyon euro özkaynak garanti mektubuyla projeye destek verdi.

SANCAKTEPE'YE DE KATILACAĞIZ
YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan Konya Şehir Hastanesi'nin, İslam Kalkınma Bankası'nın doğrudan katıldığı ve konvansiyonelle İslami finansmanının birlikte sağlandığı Türkiye'deki ilk proje olduğunu söyledi. Arslan, "Yapişlet- devret modeliyle hastaneyi 25 yıl işleteceğiz. Ödeme tamamen projenin gelirleriyle sağlanacak. Uluslararası finans gruplarının bu projeye kredi sağlaması ülkemize olan güvenin bir göstergesi" dedi. Kayseri, Konya ve Manisa'da olmak üzere şehir hastaneleri projelerine toplam 1.5 milyar euro yatırım yaptıklarını hatırlatan Arslan, "Şimdi Sancaktepe ihalesini bekliyoruz. Ona da katılacağız" ifadelerini kullandı.

3 YILDA 95 BİN YATAĞA ULAŞACAK
Sağlık Bakanı olarak son imzasını attığı törende konuşan Mehmet Müezzinoğlu, kamu özel işbirliğinde hayata geçirilen şehir hastaneleri projesinde 30 bin yataklık hastane inşaatının 2017 sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Diyarbakır, Aydın, Antalya, Trabzon ve İstanbul Sancaktepe'de yapılması planlanan toplam 10 bin yatak kapasitesi için de bu yıl ihaleye çıkılacağını vurgulayan Müezzinoğlu, "42 bin yatak kapasiteli 250 hastanenin inşaatına bakanlık olarak devam ediyoruz. Kamu özel işbirliğinde de 40 bin yatağa ulaşacağız. Önümüzdeki 3 yılda Türkiye yaklaşık 95 bin yatak kapasiteli modern hastaneleye kavuşacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya tamam gözü Sancaktepe’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN