Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahkimde bölgesel merkez olacağız

Giriş Tarihi: 25.5.2016
Tahkimde bölgesel merkez olacağız

Tahkim (İSTAC) bölgesel tahkim merkezi olmak için harekete geçti. İSTAC Başkanı Akıncı, “Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’nın üssü olmayı hedefliyoruz” dedi

Yılbaşında fiili olarak göreve başlayan Tahkim (İSTAC) hedefine bölgesel tahkim merkezliğini koydu. Geçtiğimiz akşam gazetecilerle bir araya gelen İSTAC Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akıncı, ilk yılda biri Afrika, diğeri Ortadoğu'dan iki uyuşmazlık davasını görmeye başlayacaklarını söyledi. Akıncı, "Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika dikkate alındığında, uluslararası tahkim açısından İstanbul'un neredeyse tek rakibi Dubai Tahkim Merkezi görünüyor. Fakat yakın zamanda bölgenin en önemli tahkim üssü olmayı amaçlıyoruz" dedi.

YENİ HAVALİMANI'NDA DA VAR
Akıncı'nın verdiği bilgilere göre, İstanbul'daki kararlar, tıpkı mahkeme kararları gibi kesin ve bağlayıcı bir güce sahip olacak. Hatta New York Konvansiyonu sayesinde İSTAC'da verilen hakem kararları tüm ülkelerde, tıpkı o ülkeden verilen mahkeme kararları gibi icra edilebiliyor. Akıncı, Yeni Havalimanı ve Kıbrıs Barış Suyu projesinde de tahkim merkezi olarak İstanbul'un yer aldığını kaydetti.

5 YIL SÜRDÜ, 3 HâKİM DEĞİŞTİ TAHKİMDE 3 AYDA ÇÖZÜLDÜ
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sisteminin ekonominin direği olduğunu belirterek, "Yüksek gelirli bir ülke olmak istiyoruz. Bu da, hukuk devleti yapımızı güçlendirmekle mümkün" dedi. Hisarcıklıoğlu, tahkim sürecindeki hızlı işleyişle ilgili şunları söyledi: "Bir odamızın davası 5 yıldan uzun sürmesine rağmen hâlâ çözülmedi. Davada 3 hâkim değişti. Sonra bu odamız davayı TOBB tahkime getirdi. 3 ayda çözüme ulaştı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahkimde bölgesel merkez olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN