Paralel mağduru işçiye devlet sahip çıktı

Giriş Tarihi: 27.5.2016
Paralel mağduru işçiye devlet sahip çıktı

Paralel Yapı’ya yakınlığıyla bilinen Deka Madencilik’te mağdur olan işçilerin imdadına devlet yetişti. Valilik ve şirkete atanan kayyum heyetinin yaptığı çalışmayla işçilere paraları ödenmeye başlıyor

'ta Paralel Yapı'nın mağdur ettiği işçilere, devlet sahip çıktı. Zonguldak Valiliği ve Deka Madencilik'e atanan kayyum heyeti, mağdur madencilerin alacaklarının ödenmesi için hazırlanan çalışmayı tamamladı. Şirketin stoklarında kalan kömürler ve bazı gayrimenkuller satılarak işçilerin maaşları ödenecek. Madendeki kömürü Eren alacak. Şirket ile stok bedelinin yarısının avans olarak ödenmesi konusunda mutabakata varıldı. Alınan avans madencilerin hesaplarına yatırılmaya başlanıyor.

MÜJDEYİ VALİ KABAN VERDİ
Madencilere müjdeyi veren Zonguldak Valisi Ali Kaban "Tıpkı Rus bebekleri gibi bebeğin içinden bebek çıkıyor. Operasyon geliştikçe içinden sürpriz yeni şirketler, değişik mülkler çıkıyor. Anlıyoruz ki, olay son derece zahmetli ve uzun sürecek bir hadise... Ama evine ekmek götürmek dışında bir derdi olmayan bu kardeşlerimizin sorunlarına bu sürecin bir faydası olmaz. Bizim bu kardeşlerimizi rahatlatmamız gerekiyordu. Madende ele geçen bir kömür var. Bunun paraya dönüştürülüp işçilerimizin alacaklarının bir an evvel kapatılması gerekiyordu. Şu an kömürün Eren Enerji'ye nakledilmesi işlemi başladı. Paralar da yatıyor" diye konuştu.

FARKLI YAPILAR DEVREDE
Alacakların ödenmesine başlamasına rağmen farklı yapılar devreye girerek, işçilerin güvenliğini riske atma pahasına bazılarının madende kalması için çalışıldı. Bunun üzerine valilik bir kez daha lama yaptı. Açıklamada, "Halen 15-20 kişi arasında olduğu ifade edilen ve hukuka aykırı biçimde ocağı işgal yoluyla eyleme devam eden işçiler hariç diğerlerine çözüm çabamızın ve iyi niyetimizin göstergesi olarak yarın (bugün) sabahtan itibaren ödeme yapılmaya başlanacaktır" denildi.

PENSİLVANYA'YA VAR İŞÇİYE YOK
Zonguldak'taki paralel operasyonlar maden işçilerinin nasıl mağdur edildiğini ortaya çıkarmıştı. Pensilvanya'ya milyonlarca doları aktaran yapı, ocak ayından beri madencilerin maaşlarını yatırmıyordu. TTK ile rödovans sözleşmesi bitmesine rağmen, mahkeme yolu ile madenin açık kalmasını sağlayan Deka Madencilik, bu sürede de madencilere 1 lira dahi ödemedi. Nisanda şirkete kayyum atandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel mağduru işçiye devlet sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN