Büyük dolandırıcılığa neşter

Batmak üzere olan Sigorta’ya 26 milyonluk hissesini yasa dışı şekilde satan ve Hazine el koymadan önce şirketin kasasından para çıkartan Şahin hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Büyük dolandırıcılığa neşter
Batmak üzere olan Sigorta'ya 26 milyon liralık hissesini yasa dışı şekilde satan ve Hazine el koymadan önce şirketin kasasından yüklü miktarda para çıkarttığı tespit edilen Ege Sigorta eski Yönetim Kurulu Başkanı hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla yakalama kararı çıkarıldı.

EL KONULMADAN HEMEN ÖNCE
Hazine Müsteşarlığı 7 Ağustos 2015'te Ege Sigorta'nın yönetimine el koyup, şirketi Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nün gözetimi ve denetimi altına almış, yeni yöneticiler atamıştı. Şirketin eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şahin'in sahibi olduğu Yatırım Holding'teki 10 milyon lot hissesini 26 milyon liraya şirkete sattığı, üstelik bu satışın el konulma işleminden kısa bir süre önce gerçekleştiği belirlendi.

YETKİSİZ SATIN ALMA TALİMATI
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) tespitlerine göre satışın gerçekleştiği dönemde Mustafa Şahin'in imza yetkisi bulunmuyordu. Şahin ile birlikte Mithat Hızlı ve Ramazan Çağlı isimli yöneticilerin de yetkili olmadıkları halde aracı şirkete satış için Ege Sigorta adına "satın alma talimatı" gönderdikleri belirlendi. Şirket hesabından söz konusu hisse satışı karşılığı Şahin'in şahsi hesabına 26 milyon lira gönderildiği tespit edildi.

SPK İHBAR ETTİ
Satış işleminin yetkisiz kişilerce yapıldığı, yok hükmünde olduğu Euro Finans Yatırım A.Ş.'ye bildirilirken 26 milyon liranın iadesi talep edildi. Fakat para iade edilmedi. Olayla ilgili SPK'nın savcılığa yaptığı ihbar üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde ifadesine başvurulan Mustafa Şahin Euro Yatırım Holding A.Ş.'de bulunan 10 milyon lot hissesini Ege Sigorta A.Ş.'ye satma teklifini şirket yönetim kurulu üyelerine yaptığını, teklifinin kabul edildiğini ileri sürdü. Şahin 26 milyon lirayı kredi ve teminat mektuplarında kullandığını belirtti. Savcılığın bilgi talep ettiği Hazine Müsteşarlığı ise satıştaki imzaların şirket yönetim kurulundaki müsteşarlık temsilcilerine ait olmadığı, bu yüzden yok hükmünde sayılması gerektiğini bildirdi. 'Eylem dili içerisinde nitelikli dolandırıcılık' yapıldığı Ege Sigorta'nın aktifindeki 26 milyon liranın eksilmesine neden olunduğu kaydedildi.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI
Savcılığın yürüttüğü nitelikli dolandırıcılık soruşturması kapsamında şirketin 26 milyon liralık zarara uğramasına neden olması gerekçe gösterilerek eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mithat Hızlı ve Ramazan Çağlı hakkında tutuklama talep edildi. 3 şüpheli hakkında İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

HİLE İLE YARAR SAĞLANDI
Kararda, hisse senedi alımı yapma yetkisi olmayan şüphelilerin sahte özel belge ile 10 milyon lot hisse senedinin alındığı, şüpheli Mustafa Şahin'e hile ile yarar sağlandığı, şüphelilerin eylem birliği içerisinde nitelikli dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük dolandırıcılığa neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN