Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denktaş’tan gümrük birliği önerisi

Giriş Tarihi: 31.5.2016 14:07

KKTC, ile tıpkı -AB Gümrük Birliği anlaşması benzeri bir uygulama istiyor. Başbakan Yardımcısı Denktaş , bunun KKTC ekonomisi için gerekli olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk ekonomisinin "ayağa kalkması ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi" için ile serbest ticaret uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Milliyet'in haberine göre ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği uygulamasının bir benzerinin, ileKKTCarasında da yapılması gerektiğini ifade eden Serder Denktaş, "Bizler, TSE'ye uygun bir şekilde ürettiğimi malların bazılarını gümrüksüz olarak Türkiye'ye satabilmeliyiz. Şu anda ürettiğimizi satamıyoruz" dedi. Türkiye ile KKTC arasında bir delegasyon yayınlanarak, "KKTC'li üreticilerin teknik ve mali yapıları düzelene kadar, Türkiye kapıları bizlere açılmalı" diye konuştu.

GÖLDE BALIK KALMADI!

Kıbrıslı Türk üreticilerin ve sanayinin, kendisini geliştirmesini AB'ye uyum açısından da değerlendirmek gerektiğini kaydeden Denktaş, "Kıbrıslı Türk ve Türkiye'deki sermayelerin müşterek yatırımlara açılması şart. Tek başına ayakta durmanın yolu buradan geçmekte. Bunu Türkiye ve dünya ile konuşmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Türkiye sermayesinin son yıllarda yükselen bir ivmeyle büyüğüne işaret eden KKTC Başbakan Yardımcısı, "Türkiye'deki şirketler, artık yabancı şirketleri devralabilen bir duruma geldi. fırsatverilirse, bizler de bunu yaparız" diye konuştu.

Kıbrıslı Türkler olarak "balık tutmayı bildiklerini" ancak balık tutmaya çalıştıkları gölde balık kalmadığını ifade eden Denktaş, "Türkiye ile farklı bir ekonomik yapılanma içerisine girmeliyiz. Türkiye ile aynı ekonomik zemin üzerinde buluşmamız gerekir. Bu şekilde Kıbrıslı Türklerin önü açılır" dedi. Türkiye özel sektörüne de çağrı yaparak, "aynı hedefe doğru yürümek için birlik halinde olmak gerektiğini" belirten Denktaş, KKTC'nin ekonomik kalkınma seferberliğine ihtiyaç duyduğununun altını çizerek "Kurtuluş bu!" ifadesini kullandı.

MUSLUKTAN TEMİZ SU

Ada'ya giden su ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Serdar Denktaş, şöyle devam etti:

"Su geldi... Bu, bizim büyük bir olay. Bu su, hem evlerimize hem de tarlalarımıza akacak. Su ile birlikte insanımız üretecek. Musluklardan temiz su içebileceğiz."

KKTC Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, "KKTC'de üretilen ürünler Türkiye'ye sıfır gümrük ile girmeli. Bir süre buna ihtiyacımız var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denktaş’tan Türkiye gümrük birliği önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN