Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa’da sivil öfke ayakta!

Avrupa’nın iki büyük şehri Paris ve Brüksel yanıyor. ’da yeni çalışma yasası protestolarına dün demiryolu işçileri de katılırken Belçika’da ise kemer sıkma ülkeyi savaş alanına çevirdi

Giriş Tarihi: 1.6.2016
Avrupa’da sivil öfke ayakta!
Gezi olaylarında Türkiye'yi eleştiren ülkelerde, sert polis müdahaleleri sonucu birçok vatandaş sokaklarda yaralanıp kanlar içinde kalıyor. 'da günlerdir devam eden eylemlerde tüm şehir enkaza döndü. Polisin çok sert müdahale ettiği ve orantısız güç uyguladığı protestoculara dün demiryolu işçileri de eklendi. Benzer bir şekilde Belçika'da da memurlar, hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla dün greve gitti. Genel bir grev olmasa da demiryolları ve toplu taşıma sektörünün de iş bırakması nedeniyle ülkede hayat büyük ölçüde durdu. Belçika'da da 'nın benzeri olarak eylemcilere orantısız güç uygulanıyor.

HALK 'YETTİ ARTIK' DİYOR
ACV sendikasından Jos van der Hoeven, "Önce daha uzun çalışma süresi, ardından düşük emeklilik ücreti şimdi de kariyer molasının kaldırılması... Yetti artık" diyor. Demiryolu çalışanları ise hükümetin yıllık izinleri azaltma girişimine karşı çıkıyor. Demiryollarında iç hatlardaki birçok seferin yanı sıra, Hollanda, Almanya, ve Lüksemburg'a giden uluslararası tren seferleri de yapılamıyor. Hükümet, demiryolları ile ilgili yıllık izinleri azaltma planından vazgeçmezse grevin uzayacağı mesajını veriyor. Öngörülen düzenleme kapsamında demiryolu çalışanlarının 14 gün olan yıllık izinlerinin 1 ya da 2 gün azaltılması söz konusu. Sosyalist sendika ACOD'un Başkanı Chris Reiner, bütün sektörlerin kendisi için önemli olduğunu belirterek, hükümetten bütün kesimlerin sesine kulak vermesini istiyor.

HOLLANDE TAVİZ VERMİYOR
Fransa'da da çalışma yasasındaki değişiklikleri protesto amacıyla düzenlenen ve haftalardır devam eden grevlere demiryolu işçileri de katıldı. Rafineri işçilerinin greve gitmesiyle yaşanan yakıt sıkıntısı sonucu işe gitmeye çalışan Fransızlar'ın tercih ettiği trenlerde de sıkıntılar başlamış durumda. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, grevlere rağmen çalışma yasası reformundan taviz verilmeyeceğini söylüyor. Sosyalist Parti hükümetinin hazırladığı ve parlamentoya sunmadan yasalaştırmaya çalıştığı değişiklikler, şirketlerin elini güçlendiren ve maaşların düşmesine yol açan bir dizi düzenleme olarak görülüyor.

AİR FRANCE DA GREVE BAŞLIYOR
Yine çalışma yasası reformu protestoları kapsamında Fransız havayolu şirketi Air France pilotları da greve gitme kararı aldı. Ancak Air France'taki grevin ne zaman başlayacağı henüz belli değil.

Belçika'da grev nedeniyle çok kısa sürelerde düzenlenen metro seferleri 15-20 dakikaya çıktı. Paris metrosunda da grevler başlayacak. Çalışanlar yarından itibaren süresiz grev kararı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’da sivil öfke ayakta!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN