Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"TCMB'nin tek silahı faiz değil"

Giriş Tarihi: 2.6.2016 15:13
TCMB'nin tek silahı faiz değil

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası`nın tek silahının faiz olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem Merkez Bankası'nın (TCMB) Türkiye'nin gerçekleri doğrultusunda adım atmayı sürdüreceğini, TCMB'nin tek silahının faiz olmadığını söyledi.

Ertem NTV'nin canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, TCMB'nin önümüzdeki dönemde çok daha proaktif, yapıcı, büyümeyi destekleyici politikalar uygulayacağına inandığını belirterek TCMB faizadımlarından ziyade ekonomik büyüme ve büyümenin niteliğinin detayları olarak tartışılması gerektiğini söyledi.

Ertem, TCMB'nin esas görevinin enflasyon yani finansal istikrar olduğunu ancak günün koşullarının gereği olarak istihdam ve büyümenin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

TCMB'nin mevcut yasasının büyüme ve istihdamı gözetmek adına yeterli olduğunu belirten Ertem, ancak gerekli görülmesi halinde yasal değişikliği de gündeme alabileceklerini söyledi.

TCMB'nin mevcut yasasında, "Bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Banka, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı politikasını ve kullanacağı politikası araçlarını doğrudan kendisi belirler. Banka, fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla Hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler" ifadesi yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"TCMB'nin tek silahı faiz değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN