Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa baharı Türk turisti korkuttu

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Avrupa baharı Türk turisti korkuttu
Avrupa'da hızla yayılan grev dalgasının ardından polisle halk arasında yaşanan şiddet olayları ve polisin uyguladığı orantısız güç Türk turisti huzursuz etti. Avrupa'ya düzenlenen turlara olan talep ortalama yüzde 10 geriledi. Bazı tur operatörleri Paris turlarını askıya alırken, olayların devam etmesi halinde Avrupa turlarını Balkanlar, Prag, gibi destinasyonlara kaydırileceklerini vurguladı. Paris satışlarını askıya aldıklarını aktaran Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, "Olayları izleyeceğiz. Eğer 1 aya kadar çözülmezse misafirlerimize alternatif destinasyonlar önereceğiz. Bunun hazırlıklarına başladık. Paris turlarımıza olan talepte geçen yılın aynı dönemine oranlar yüzde 15 geriledi. Avrupa'ya talep de ortalama yüzde 10 düştü" dedi.

TEDBİR ALIYORUZ
2016 paketlerinde iptal almadıklarının altını çizen Çilsal, "Avrupa şampiyonası sınırlı bir dönemi kapsıyor. Aynı zamanda diğer paketlere oranla daha pahalı. Bu nedenle iptal yok. Ancak biz o dönemde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için tedbirlerimizi şimdiden alıyoruz. Umarız sorunlar bir an önce çözülür" diye konuştu. Olayların daha da tırmanması halinde AB vizesi kalksa dahi Türk turistin Avrupa'yı tercih etmeyeceğini öngördüklerini aktaran Çilsal, "Bu nedenle Balkanlar, Orta Avrupa ve Uzakdoğu paketlerimize ağırlık verdik. Burada satışlarımız geçen yıla oranla yüzde 25 arttı" ifadelerini kullandı.

ALTERNATİF SUNARIZ
Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da yaşanan grevlerin işleyiş ve süreçleri yavaşlattığını anlattı. "Bu olumsuz tablonun kısa sürede toparlanacağını ümit ediyoruz" diyen Onaran, "Eğer şartlar pozitife dönmezse misafirlerimize alternatif pazarlar sunacağız" şeklinde konuştu. Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin ise henüz taleplerde gerileme görmediklerini belirterek, şunları anlattı: "Ancak misafirlerimizi olayların olduğu noktalardan uzak tutuyoruz. Eğer gerilim daha da tırmanırsa mutlaka alternatif arayışına gireceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa baharı Türk turisti korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN