’nın enerjisi tükendi

Grevler ’nın enerjisini tüketti. Nükleer santrallerin üretimi durdu. 125 bin hanede elektrik kesildi. Demiryolu ve toplu ulaşımdan sonra havayollarında da uçuşlar iptal ediliyor

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Fransa’nın enerjisi tükendi
'da hükümetin çalışma yasasında yapmaya çalıştığı değişikliklere karşı başlatılan grevler büyümeye devam ediyor. Dün Air France pilotlarının üç büyük sendikası SNLP, Spaf ve Alter 11-14 Haziran arası grev yapılacağını duyurdu. Grevin 10 Haziran'da başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası için gelen turistleri etkilemesi bekleniyor. Sivil havacılık sektöründe ise yarın başlaması beklenen 3 günlük grev iptal edildi. Hava trafik kontrolörleri de greve gidince birçok şirket uçuşlarını durdurmak zorunda kaldı. Rynair 75 uçuşunu iptal ederken British Airways de birçok uçuşunu durdurdu. Dün hava kontrolörlerinin grev yapmaktan vazgeçtiği yönünde haberler de geldi. Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies, hava kontrolörlerinin yüzde 70'ini temsil eden 2 sivil havacılık sendikasıyla anlaşıldığını ve 3-5 Haziran tarihleri arasında hava trafiğinde herhangi bir aksama olmayacağını duyurdu.

TRENLERDE 3'TE 1 AZALMA
Toplu taşımada devam eden grevler üzerine Paris metrosunda hizmetin tamamen durmayacağı, trenlerin seyrek de olsa çalışmaya devam edeceği belirtildi. Paris ve çevresindeki toplu taşıma ağı kuruluşu RATP çalışanları, grevin kısıtlı olduğunu ve hayatı aksatmayacağını bildirdi. RATP'den yapılan açıklamada, grevin yalnızca iki banliyö hattındaki seferlerde 3'te 1 oranında etkili olduğu belirtilirken, metro, tramvay ve otobüs hatlarında herhangi bir aksama yaşanmadığı kaydedildi.

125 BİN EVDE ELEKTRİK KESİK
Ülkede grevler nedeniyle nükleer santrallerin üretimi de 2 bin 400 megawatt düştü. 19 nükleer santralde işçiler üretimi azalttı. Ülkede elektrik üretimi yüzde 50 ila 70 arasında daraldı. 42.8 euro olan megavat/saat elektrik fiyatı 73.9 euroya kadar çıktı. Elektrik Dağıtım Ağı (RTE) ülkenin batısındaki 125 bin haneye elektrik verilemediğini duyurdu. Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını söylüyor. Tasarı 8 Haziran'da Senato'ya gelecek. Sendikalar, bu süreye kadar hükümete baskı yapmayı planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa’nın enerjisi tükendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN