Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp-kaçak bugünün meselesi değil

Bakanı , elektrikte kayıp-kaçak bedelinin daha önce de faturaların içinde yer aldığını hatırlatarak, “Kayıp-kaçak konusu bugünün konusu değil” dedi. Albayrak, kayıp-kaçağı % 14’lere indirdiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Kayıp-kaçak bugünün meselesi değil
Başta olmak üzere muhalif kesimlerin elektrikteki algı operasyonu çöktü. Meclis'te görüşülen Elektrik Piyasası Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifiyle ilgili ortaya atılan iddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı. ve Tabii Kaynaklar Bakanı , bu bedelin daha önce de faturaların içinde yer aldığını belirterek, "Kayıp-kaçak konusu bugünün konusu değil. Düzenlemeye çalıştığımız kayıp-kaçak oranının teknik perakende ve dağıtım sistemi içinde rehabilite edilmesi daha aşağı çekilmesiyle ilgili yapılan yasal bir çalışmadır" dedi. Meclis'te konuşan Albayrak, muhalefete "Sanki bugün böyle bir şey yapılıyormuş gibi hakikati çarpıtarak bir söylem gerçekleştirmeye çalışırsanız, buna söylenebilecek tek şey yalan ve iftiradır" mesajı verdi.

ELEKTRİKTE BİR DÖNEM SONA ERİYOR

TÜKETİM BEDELİ İÇİNDEYDİ
Düzenlemenin hukuki muvazaalı hususları netleştirmeye yönelik olduğunu anlatan Albayrak, şöyle konuştu: "Tüm üretilen elektriğin, sayaçlar noktasında ne kadar tüketildiği orada düşüldükten sonra bu arasındaki rakam, teknik olan veya olmayan kayıp ve kaçaktır. Bu aradaki üretilip sayaçlardan ölçülemeyen rakam yıllardır kayıp-kaçaktır. Bu, 2011'e kadar tüketim bedeli içindeyken, ondan sonra yaklaşık 6-7 tane kalemin içinde bütünleştirilmiştir."

APAR TOPAR GETİRMEDİK
Bakan Albayrak, kayıp kaçakla ilgili düzenleme getiren maddenin, apar topar, gece yarısı getirilen bir madde olmadığını belirterek, bu maddenin, geçen yıl 7 Haziran seçimlerinden önce de komisyondan geçtiğini ancak Genel Kurul'a getirilemediğini, bugünün konusu olmadığını aktardı. "Doğalgaz, bugün itibarıyla 77 şehrimize ve 328 ilçemize ulaştırılmıştır" diyen Albayrak, 2002 yılında orta ölçekli bir ailenin yaklaşık 200 kilovatlık kullandığı elektriğin asgari ücretteki payının yüzde 20,3 olduğunu, bugün bu rakamın yüzde 6.3'e düştüğünü vurgulayarak, "Halkımız cebindeki paranın beşte birini elektriğe verirken, onaltıda birini veriyor artık. Demek ki elektrik ucuzlamış" ifadesini kullandı.

ORANI YÜZDE 14'E İNDİRDİK
Elektrikte kayıp-kaçak oranını yüzde 20'den 14'lere düşürdüklerini belirten Albayrak, "Hedefimiz 10'lara tek haneli rakamlara indirmek bunun daha da iyileştirilmesi ile ilgili olumlu eleştirilerin başımızın üzerinde yeri var" dedi.

İŞTE ÇARPITILAN GERÇEKLER
Elektrikte kayıp-kaçak bedeli TEK döneminde de alınıyordu. Neredeyse 20 yıldır satış birim fiyatı içinde belli oranda kayıp-kaçak bedeli tüketicilerden tahsil ediliyor.
1 Nisan 2011'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kararıyla, daha önce satış birim fiyatının içinde yer alan kayıpkaçak enerji bedeli ayrı bir satırda gösterilmeye başlandı.
Aralık ayında Yargıtay'dan bir karar çıktı. Kayıp-kaçak bedelinin aboneye geri ödenmesine hükmedildi.
Yargıtay, kararında kayıp-kaçak bedelinin yasal dayanağı olmadığı belirtildi. Enerji Bakanlığı da bu uyarıyı dikkate aldı.
Kayıp-kaçak bedeli dünyanın her ülkesinde farklı oranlarda alınıyor. Uzmanlar iletim hatlarında kaybın olmama ihtimalinin düşük olduğunu savunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp-kaçak bugünün meselesi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN