Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rönesans Avrupa’ya damgasını vurdu

Rönesans , 57 kilometre uzunluğu ve 2 bin 300 metre derinliğiyle dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base projesini tamamladı. Tünel, yüzyılın inşaat projesi olarak tarihe geçti

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Rönesans Avrupa’ya damgasını vurdu
Rönesans , 57 kilometre uzunluğu, 2 bin 300 metre derinliğiyle dünyanın en uzun ve en derin tüneli Gotthard Base projesini tamamlayarak, Avrupa'ya damgasını vurdu. Avusturyalı Alpine Bau GMBH şirketinin İsviçre'deki iştiraki Hergiswill ve Alman Heitkamp'ı da bünyesine katarak Avrupa'daki ilerleyişine devam eden Rönesans'ın, 3 farklı kıta, 21 ülkede ve 40 bin çalışanıyla tamamladığı ve devam eden 500'ün üzerinde projesi bulunuyor. Gotthard Base Tüneli, yüzyılın inşaat projesi olarak adlandırılıyor. İngiltere ile Fransa'yı Manş Denizi'nin altından birbirine bağlayan Manş Tüneli'nden (tunnel) yedi kilometre daha uzun olan tünel, uzunluğuyla önceki rekor sahibi olan ve 1988'de açılan Seikan Tüneli'nin de unvanını elinden almayı başardı.

10 MİLYAR EURO YATIRIM
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol, "Avrupa'yı kuzey ve güney ekseninde birleştirecek proje için 2020'ye kadar 20.8 milyar yatırım öngörülüyor. Gotthard Base Tüneli için öngörülen bütçe ise yaklaşık 10 milyar euro. Avrupa ulaşım ve taşımacılık sektöründe çok önemli bir yeri olan Gotthard Base Tüneli, Avrupa'nın 100 yıllık hayaliydi. Rönesans olarak bunu gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

ZÜRİH'İ MİLANO'YA BAĞLAYACAK
Tünelin Alpler boyunca toplam ulaşım kapasitesini artıracağını söyleyen Cenk Düzyol, "Zürih'i, Milano ve Lugano'ya bağlamak suretiyle yolcu ve yük trenlerinin seyahat süresini azaltacak. Zürih ve Milano arasındaki mesafeyi 1 saat azaltarak, toplam 2 saat 40 dakikaya indiren tünel, inşaat ve altyapı teknolojilerinin en son örneği" dedi. Düzyol, "Tünelin günlük 65 yolcu treni ve 260 yük treni kapasitesi bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak karayolundan demiryolu taşımacılığına geçişi sağlayarak çevresel kirliliğin ve olası kaza ve hasarların da önüne geçmiş olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rönesans Avrupa’ya damgasını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN