Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suudi Sinpaş

’da 5 yıl içinde planlanan yaklaşık 2 milyonluk sosyal konut hamlesi için Sinpaş GYO atağa kalktı. Riyad’da ‘Suudi Sinpaş’ adında şirket kuran firma, ülkede birçok projeyi hayata geçirecek

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Suudi Sinpaş
'da halkın konut ihtiyacının karşılanması için 5 yıl içinde yaklaşık 1.5-2 milyon sosyal konut yapılması hedefleniyor. Bu ihtiyaç Suudi Arabistan İmar Bakanlığı'nın rotasını 'ye çevirdi. İstanbul'daki inşaat şirketlerini araştıran yetkililer, Sinpaş Holding'i de radarına aldı. Suudi Arabistan'da gayrimenkul geliştiren firmalardan işbirliği teklifleri alan firma, Riyad'da şirket kurmaya karar verdi. Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, 'Suudi Sinpaş' adını verdikleri şirketin önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceğini söyledi. Gacemer, konut hamlesine ortak olmak isteyen aracılar, kamu kuruluşları ve gayrimenkul geliştiricilerin 'ye nabız yoklamak için geldiklerini ve ilk adreslerinin Sinpaş olduğunu söyledi. Gacemer, "Çeşitli görüşmeler üzerine hazırlıklara başladık. Bölgede yatırım yapılacak lokasyonları inceledik ve şirket kurmaya karar vererek ilk adımımızı attık" dedi. Şirketi kurduktan sonra partner seçimi yapacaklarını aktaran Gacemer, "Hemen akabinde baktığımız bazı projeler var. Partnerimizi seçtiğimizde iş planımızı da ona göre yapacağız" şeklinde konuştu.

YILDA 300 BİN KONUT
Geçen ay Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, Suudi Arabistan İmar Bakanı Majed bin Abdullah Al-Huqail ile Riyad'da bir araya gelmişti. Bakan Al-Huqail, yıllık 300 bin konutu Riyad, Cidde, Mekke, Medine ve Dammam'da yapmayı planladıklarını söylemişti.

19'UNCU EKONOMİ
Suudi Arabistan, 752 milyar dolar gayri safi milli hasılası ile Türkiye'nin ardından dünyanın en büyük 19'uncu ekonomisi. İnşaat sektörünün toplam ekonominin içerisindeki payı yüzde 5.4 ile 42 milyar dolar. Konut piyasasıyla ilgili bağımsız araştırma şirketlerinin analizine göre, ülke genelinde 2020 yılına 149 bin konut inşa planlamasına karşılık, 200 binden fazla konut ihtiyacı olduğu öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Sinpaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN