Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehir laboratuvarları kurulmalı

Giriş Tarihi: 4.6.2016
Şehir laboratuvarları kurulmalı

Smart City Expo ’un 3’üncü gününde konuşan Şehirlerde İnovasyon Merkezi Direktörü Almirall, “Şehir laboratuvarları kurulması gerekir” dedi

Sabah ve aHaber'in ana medya sponsoru olduğu, Daily Sabah ve Lacivert'in de medya destekçileri arasında yer aldığı Smart City Expo fuarının üçüncü gününde 'Akıllı şehirlerde inovasyon' konusu ele alındı. Moderatörlüğünü Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz'un yaptığı 'Ekonomik gelişim ve girişimcilik' oturumuna Şehirlerde İnovasyon Uzmanı Esteve Almirall ve İSBAK Genel Müdürü Muhammed Alyürek konuşmacı olarak katıldı. Almirall, "Akıllı şehirlerde laboratuvar alanları kurulup, bunların vitrin olarak kullanılıp, şehirlere taşınması gerekir. Şehir laboratuvarları kurulması gerekir" dedi.

GÜVERCİNLE ÇARE
Alyürek ise akıllı şehirlerin insan odaklı kent olarak düşünülmesi ve çalışmaların bu yönde değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. Alyürek, "İnsan odaklı kentler ve akıllı şehirler kurulmalı. Bu şehirlerde yönetim, ulaşım, çevre duyarlılığı ve güvenliğin birbirleriyle entegre edilerek akıllı şehirlerin ve toplumun oluşması sağlanmalı. Bir akıllı şehrin oluşması için bu sayılan etkenlerin birlikte düşünülmesi gerekir. Havanın tahmin edilmesi ve kalitesinin ölçülmesi için güvercinin üzerine aygıtlar bağlanarak, çiplerle ölçümler yapılabilir. Ayrıca hastalıkları önceden tespit edebilmek ve hayvancılığı sürdürebilir hale getirebilmek için ineklerin midelerine çip yerleştirilerek hastalıkların önceden tespiti yapılabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehir laboratuvarları kurulmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN