Başkanlık ekonominin bariyerlerini yıkacak

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, “Başkanlıkla in, girimin önündeki bariyerler yıkılacak” dedi ve iş dünyasından destek istedi

Giriş Tarihi: 6.6.2016
Başkanlık ekonominin bariyerlerini yıkacak
dünyası, finans kesimi, bürokrasinin önde gelen isimlerini bir araya getiren düşünce platformu "Fikir Sofrası"'nın Malatya etkinliğine "başkanlık sistemi" damgasını vurdu. Gümrük ve Bakanı Bülent Tüfenkci, Fikir Sofrası'nda "bürokratik oligarşiye" isyan eden iş dünyasına çözüm adresi olarak "başkanlık sistemini" gösterdi. Bakan Tüfenkci, iş dünyasından başkanlık sistemini tüm boyutuyla konuşmalarını ve desteklemelerini isterken, "Başkanlık sistemi ticari, ekonomik kararların hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacak. Girişimcilerin önündeki bariyerleri yıkacak" mesajı verdi.

SAHAYA YANSIMAYA BAŞLADI
Malatyalı İşadamı Ahmet Arslan'ın liderliğinde 20'ncisi Yeşilyurt Konağı'nda gerçekleştirilen "Fikir Sofrası"nda "rekabetçi gümrük ve ticaret uygulamaları" masaya yatırıldı. Etkinliğe, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları Davut Kavranoğlu, Emin Önen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile Ahmet Çalık, Mustafa Süzer, İbrahim Nalbant, İmam Altınbaş'ın da aralarında yer aldığı 60'ın üzerinde iş, akademi, finans ve medya temsilcisi katıldı. Cumhurbaşkanlığı'nın ekonomideki etkinliğinin de sahada hissedilmeye başladığı görüldü. Toplantının açılışında konuşan Gümrük Bakanı Tüfenkci, küresel ticarette rekabet ortamının giderek ısındığı, iş dünyasının agresif tutum aldığı bir dönem yaşandığını anımsatarak, Türkiye'nin dünya ticaret pastasından daha fazla pay alması için yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

YENİ TEŞVİKLER GELİYOR
Bakan Tüfenkci, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için mutlaka yeni pazarlar bulunması gerektiğini belirterek, "Üretemiyorsanız yeni pazar bulamazsınız, mevcudu koruma şansınız yok. Üretim tekniklerinin geliştirilmesi gerekiyor. Sadece yerli girişimci, yerli sermaye ile hedeflenen noktaya gelmek mümkün değil" dedi. Bakan Tüfenkci, ticarete yeni desteklerin de müjdesini şu sözlerle verdi; "Ekonomi Bakanlığı ile yeni dış ticaret teşvik paketlerini önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Dış ticaretteki artış geleceğe dair umutları artırıyor. Yeni dış ticaret teşvik paketini önümüzdeki günlerde paylaşacağız."

ÇEKE İTİBAR KAZANDIRILACAK
Bakan Tüfenkci, iş dünyasını yakından ilgilendiren Çek Yasası'nı bitirdiklerini belirterek, iflas erteleme konusunda da ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Tüfenkci, "Çekin güvenilir olmadığına dair algı oluşturuluyor. Çeke tekrar itibar kazandırmalıyız" diye konuştu. İflas ertelemenin kötü amaçlı kullanılmaya başlandığı da belirten Tüfenkci, Adalet Bakanlığı ile bu konuda çalışma yapıldığını belirtti.

Platform yöneticisi işadamı Ahmet Arslan, katılımı nedeniyle Bakan Tüfenkci'ye 'Hüsn-i Nazar' tablo hediye etti. Arslan'a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları Davut Kavranoğlu ve Emin Önen, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık eşlik etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık ekonominin bariyerlerini yıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN