Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Enflasyon eğilimindeki iyileşme belirginleşti"

Giriş Tarihi: 6.6.2016 10:45 Güncelleme Tarihi: 6.6.2016 10:46
Enflasyon eğilimindeki iyileşme belirginleşti

Merkez Bankası, Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda temel mal fiyatlarına bağlı olarak, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonlarında azalış kaydedildiğini ve ana eğilimlerindeki iyileşmenin belirginleştiğini açıkladı.

Merkez Bankası, Mayıs ayında beklentilerin altında yüzde 0.58 artarak yıllık yüzde 6.58'de yatay seyreden tüketici fiyatları enflasyonuverileri ardından yayımladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, gıda fiyatları ılımlı bir seyir izlese de bu grupta yıllık enflasyonun baz etkisiyle yükseldiğini ve hizmet grubu enflasyonunun ana eğiliminin de göreli yüksek seviyesini koruduğunu belirtti.

Raporda Merkez Bankası, temel mal fiyatlarına bağlı olarak, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonlarında azalış kaydedildiğini ve ana eğilimlerindeki iyileşmenin ise belirginleştiğini açıkladı.

Raporda "Birikimli kuru etkisinin azalmaya devam etmesi ve giyim fiyatlarının mevsimsel ortalamalarından daha düşük bir artış kaydetmesiyle temel mal fiyatlarının yıllık enflasyonu ve ana eğiliminde belirgin bir düşüş gözlendi. Lokanta- alt grubu fiyat artışları gıda fiyatlarındaki olumlu görünümün etkisiyle ılımlı seyretmeye devam etti." denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Enflasyon eğilimindeki iyileşme belirginleşti"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN