Türkiye'nin en iyi haber sitesi

109 Şahin i için imzalar atıldı

Giriş Tarihi: 7.6.2016 14:33 Güncelleme Tarihi: 7.6.2016 14:38
109 Kara Şahin Helikopteri için imzalar atıldı

Genel Maksat i Projesi kapsamında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile projede görev alacak yükleniciler arasında sözleşmeler imzalandı.

SSM'den yapılan açıklamaya göre, Müsteşarlık ile ana yüklenici Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ana alt yüklenici Sikorsky Aircraft ve diğer yerli alt yüklenici firmalar arasında, ABD ihracat lisanslarının ardından sözleşme imzalanmasıyla proje yürürlüğe girdi.

6 FARKLI KURUMA TESLİMAT YAPILACAK

Proje kapsamında, TUSAŞ ana yükleniciliğinde, Sikorsky, ASELSAN, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), Alp Havacılık alt yükleniciliğinde, 109 T70 Şahin i, 10 yıl süresince Türkiye'de lisans altında üretim modeliyle, 6 farklı kullanıcıya teslim edilecek. Söz konusu kullanıcılar Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğünden oluşuyor.

ASELSAN İMZASI

TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu, Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini; TEI, T-700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek.

Türk savunma ve havacılık sanayisi, sözleşme bedeli yaklaşık 3,55 milyar dolar olan Genel Maksat Helikopteri Projesi ile ülkenin askeri ve sivil alanlardaki genel maksat helikopter ihtiyacının karşılanmasında önemli rol alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
109 Kara Şahin Helikopteri için imzalar atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN