Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika Türk pazarı haline gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte geçtiğimiz günlerde son seyahatini Afrika kıtasına gerçekleştirmişti. Seyahate ilişkin olarak soruları yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la başarılı bir Afrika seyahati gerçekleştirdiklerini aktararak, Erdoğan'ının gerçekleştirilen ziyaretlerde kendilerine ufuk açtığını dile getirdi.

Giriş Tarihi: 7.6.2016 10:27 Güncelleme Tarihi: 7.6.2016 11:07
Afrika Türk pazarı haline gelecek

Çalışmaları hızlandıracaklarının altını çizen Zeybekçi, "Bundan sonra biz yine ekonomi bakanlığı olarak ihracatçılarımızla, müteahhitlerimizle birlikte oralara tekrar hemen arkasından sıcak sıcağına gideceğiz. Ve sonuçları oradan alacağız. Özellikle cumhurbaşkanımız baş ihracatçı olarak gittiği tüm ülkelerde tek tek tüm sektörlerle ve Türk firmalarının oradaki menfaatleri için bire bir ilgileniyor. Tüm ihracatçılarımız adına kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

KÜRESEL EKONOMİNİN İTİCİ GÜCÜ OLACAK

Afrika'nın 21. yüzyılda dünya ekonomisinin büyümesinde itici güç olacağının altını çizen Zeybekçi, "Afrika dünya ekonomisinde bir büyüme motoru haline geldi. Çünkü Afrika'da insanların elektriğe ulaşımı yüzde 10'lar seviyesinde olduğunu düşündüğünüz zaman bu oranın yüzde 60-70'lere çıktığında yaratacağı o devasa kapasite bir ihtiyacı, talebi, enerji alanındaki yatırımları hayal dahi edemiyorum" diye konuştu.

TÜRK PAZARI OLACAK

Afrika nüfusunun yaklaşık yüzde 90'ının hala kırsal kesimde tarımda iştigal ettiğini ve bu nüfusun hızlıca şehirleşmesinin beklendiğine dikkati çeken Bakan Zeybekçi, bu anlamda inşaat sektöründe çok iyi sonuçlar alınacağını söyledi. Zeybekci, şunları kaydetti: "Bir de daha hiç dokunulmayan ham madde ve enerji kaynakları var. Bunların hepsinin değerlendirilmesinde olarak ilk başta yapım aşaması sonrasında da bu ülkelerde Türk ihraç ürünlerinin, Türk teknolojilerinin Türk makine sanayinin tüm alanlarda öne çıkacağını düşünüyoruz. Afrika'nın bir Türk pazarı olacağına inanıyoruz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KENYA'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetinin yaptığı geçtiğimiz hafta Uganda,Kenya ve Somali ziyaretinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de vardı. Somali'de iki ülke arasında varılan anlaşmaya adına Bakan Zeybekçi imza attı.

ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER?

Milli uzun menzilli hava savunma sisteminin radar ve haberleşme sistemlerini Aselsan, füzelerini ise Roketsan üretecek. Sistemin üretiminde en yüksek oranda milli imkan kullanılacak. Sistemin bazı unsurlarında yabancı malzeme ihtiyacı da bulunuyor. Sistem, tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Komuta Kontrol sistemleri ile haberleşme amacıyla NATO'nun Link-16 iletişim sistemine de dahil edilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRKİYE-UGANDA İŞ FORUMU'NDA KONUŞTU

HEDEF İHRACATI 50 MİLYAR $'A ÇIKARMAK

Türkiye'nin Afrika'ya ihracatının 12 yılda 3 milyar dolardan 20 milyar dolar seviyesine getirdiklerini hatırlatan Zeybekçi, "Hedef tabi ki Afrika'da ihracatı 50 milyar dolara çıkarmak. Orada rekabet de var bunu da unutmamak gerekir. Özellikle Çin, Afrika pazarında en önemli rakiplerimizden biri" dedi. Ülke olarak Türkiye'nin bu anlamda çok avantajlı olduğu vurgusunda bulunan Bakan Zeybekçi, finans paketleri ve önerilerle pazara çok iyi bir giriş yapmamız gerekiyor. Türkiye hem orada üretecek hem de satacak" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika Türk pazarı haline gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN