Paralel Yapı bizi rencide etti

17-25 Aralık’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılmak istenen ‘siyasi bir darbe’ olduğunu belirten Bacaksız: Haksızlığa uğradık, hiçbir günahımız yokken suçluymuşuz gibi fezleke hazırlanması bizi üzdü

Giriş Tarihi: 7.6.2016
Paralel Yapı bizi rencide etti
Limak Yönetim Kurulu Başkanvekili Sezai Bacaksız, 14 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ekonomide "bir başarı öyküsü" yazıldığını vurgulayarak, "Eskiden aldığımız baraj inşaatı 10 yılda biterdi. Meclis'te adeta bütçe savaşları yaşanırdı. Bugün İstanbul'un yeni havalimanına 10 milyar euroluk yatırım yapıyoruz. Özel sektör kendi kefaletiyle yapıyor. Devletin alım garantisi var. Risk de yok, kendini ödeyecek. İşte bu tablo bu öykünün sonucudur" dedi.

EKONOMİK ETKİ ANALİZİ
Havalimanının ekonomiye yıllık katkısı konusunda bir analiz yaptırıldığını belirten Bacaksız, "Yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Buradaki devlet garantisi müteahhitlere değil projeye katkıdır. Unutmayalım 100 binden fazla istihdam yaratılacak" dedi. Kamu İhale Kanunu'nda düzenleme yapılmasını isteyen Bacaksız, şöyle konuştu: "İhale Kanunu'nda düzenleme yapılmalı. İş yapma tecrübesine bakılmalı. Başka ülkelerde bilançoya ve kadroya bakılıyor. 'de böyle olmuyor. Bir yıllık şirket gidiyor, kırk yıllık firmaya rakip oluyor. O belge müteahhitlik yapana üç yıllık kullanılmak üzere veriliyor. Bundan şikâyetçiyiz." Çin hükümetinin müteahhitlerin işlerini yüzde 100 kredilendirdiğini anlatan Bacaksız, "Bizde Eximbank var. 'den doğrudan giden mal ve hizmetleri fonluyoruz. Eximbank destekleri konusunda da yeni bir yapılanmaya gidilmeli" diye konuştu.

40 BİN KAPLUMBAĞA
İstanbul'da havalimanıyla ilgili çevrecilerin tepkilerini de değerlendiren Bacaksız, onları anladığını belirterek, şunları vurguladı: "Basit bir şey için çevre katliamı derseniz soba bile yakamazsınız. Havaalanında kestiğimiz her ağacın yerine ağaç dikiyoruz. İnşaat süresince 40 bin kaplumbağa toplanarak doğal ortamlarına bırakıldı. Kuş gözlemcileri var. 'de en çok ornitolog çalıştıran firmayız." Bacaksız, geçen yıla kadar Türk müteahhitlerin en fazla iş aldığı yerin Rusya olduğunu, önemüzdeki dönemde ise Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Cezayir'in umut olacağını söyledi. Rusya ile yaşanan uçak krizinin turizm sektörünü etkilediğini belirten Bacaksız, "Açılmayan oteller var. Biz hiçbir otelimizi kapatmadık. Birkaç ay içinde normalleşme başlar" dedi.

TAYYİP BEY'E SİYASİ DARBE YAPILMAK İSTENDİ
Hükümetin Paralel Yapı ile mücadelesini desteklediklerini belirten Bacaksız, "Haksızlığa uğradık. Hiçbir günahımız olmadığı halde suç işlemiş gibi fezleke hazırlanması bizi üzdü, rencide etti. O dönemde bir yabancı firma 250 milyon dolarlık yatırım yapacaktı. Fiyatta da anlaştık. Bize dediler ki 'Politik risk alamayız, 25 Aralık soruşturmasında adınız geçiyor.' Tayyip Bey'e siyasi darbe yapılmak istendi" diye konuştu.

FAİZLER HERKESİN CANINI ACITIYOR
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz konusundaki görüşlerini yüzde 100 desteklediğini belirten Bacaksız, "Faizler düşmeli, çünkü herkesin canını acıtan bir şey. Mutlaka aşağı doğru gitmeli. Almanya'da negatif faiz varken Türkiye'de yüksek" dedi. Sezai Bacaksız, Irak'taki tünel projesinin 3-5 ay sonra açılacağını belirtti. Bacaksız, "Henüz paramızı alamadık. Yaklaşık 50 milyon dolarlık bir alacağımız var. Türkler'in Kuzey Irak'tan yaklaşık 1.5 milyar dolarlık alacağı bulunuyor" diye konuştu.

İstanbul yeni havalimanı inşaatını üstlenen konsorsiyumdaki Limak Grubu, geçtiğimiz hafta Kuveyt'te önemli bir proje üstlendi. Törenin ardından Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Sezai Bacaksız'la ekonomi muhabirimiz Hazal Ateş sohbet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı bizi rencide etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN