Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman şirketlerle istişare başlıyor

Almanya ile soykırım krizinde ekonomik istişare görüşmeleri başlıyor. Ramazanda ’deki Alman şirketlerle bir araya gelinecek. , “Bize desteğinizi gösterin, daha proaktif davranın” mesajı verecek

Giriş Tarihi: 9.6.2016
Alman şirketlerle istişare başlıyor
Alman Federal Meclisi'nin (Bundestag) sözde Ermeni Soykırımı'na ilişkin tasarıyı kabul etmesinin ardından merak edilen ticari ilişkilerle ilgili önemli bir adım atılıyor. Gerilimin ekonomiye yansıtılmamasını isteyen tarafların ekonomi aktörleri önümüzdeki günlerde biraraya gelerek 'istişare toplantıları' yapacak. Edinilen bilgilere göre, ekonomi bürokrasisi 'de doğrudan yatırımı bulunan Alman şirketlerle iletişime geçti. Görüşmelerde 'nin bu konuda duyduğu üzüntü açık şekilde iletildi. Ramazan ayı içinde gerçekleşmesi beklenen istişare toplantılarının alınacak kararlarda etkili olacağı öğrenildi. Görüşmelerde, Alman şirketlerinin bu konuda 'nin yanında yer aldıklarını açık bir dille ifade ettikleri öğrenildi. Oylamanın iki ülkeye de bir kazanç sağlamadığını ifade eden yöneticiler, bu konuda ellerinden geleni yapma konusunda hazır olduklarını iletti.


SANAYİ DEVRİMİ
Türkiye'nin Alman şirketlerle doğrudan yatırımların dışında gelecek 50 yılı kapsayan stratejik işbirliği hedefleri de bulunuyor. Bunların başında da Sanayi 4.0 (Dördüncü Sanayi Devrimi) yer alıyor. İki ülke bu konuda ortak bir üretim altyapısı kurmak için bakanlıklar düzeyinde önemli projeler geliştiriyor. Bu konunun da yakın zamanda gerçekleşecek istişarelerde önemli başlıklardan biri olacağı ifade edildi.

BİZLER TÜRK ŞİRKETİYİZ
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bayer'in Türkiye CEO'su Hubert Braun, "Bizim açımızdan hiçbir şey değişmeyecek. 62 yıldır buradayız. Ana evimiz Almanya ama ben burada bir Türk şirketi adına konuşuyor gibiyim. Türkiye'de bin 500'ün üzerinde çalışanımız var. Bunlar Türkiye vatandaşları. Burası bir Türk şirketi. Türkiye'nın zor zamanında da iyi zamanında da buradaydık. Burada kalmaya devam edeceğiz. Siyaset içinde bulunduğunuz anla ilgilidir. 150 yıllık bir şirket olarak şunu gördük ki, biz o anla ilgili değiliz, gelecekle ilgiliyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman şirketlerle istişare başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN