Tüneli aralıkta açılıyor

Giriş Tarihi: 10.6.2016
Avrasya Tüneli aralıkta açılıyor

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, inşaatının yüzde 82’si tamamlanan Tüneli’nin aralıkta hizmete açılacağını söyledi. 7.5 şiddetinde depreme dayanıklı olan tünelden geçiş ücreti ise 5 dolar+KDV olacak

Ulaştırma, cilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tüneli'ndeki çalışmaları inceledi. Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından geçen bir karayolu tüneliyle bağlayacak olan Avrasyol Projesi'nin aralık ayında açılacağını söyleyen Arslan, "Avrasya Tüneli'nde inşaat olarak yüzde 82'ye geldik. Hedefimiz yıl sonunda tüneli bitirerek İstanbullu'nun hizmetine sunmak. Tünelden geçiş ücreti 5 dolar+KDV olacak" dedi.

7.5 ŞİDDETİNDE DEPREME DAYANIKLI
Bakan Arslan, tünelin en derin noktasında, yerin 106.4 metre altında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Avrasya Tüneli'nin İstanbul'un trafik yükünü hafifleteceğini dile getiren Arslan, "Deniz tabanının altından iki yakayı ilk kez birbirine bağlayacak karayolu tüneli, İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek. Toplam uzunluğu 14.6 kilometre olan güzergâhın 5.4 kilometrelik bölümü, iki katlı olarak deniz tabanı altına yerleştirilecek. Proje tamamlandığında ulaşım 100 dakikadan 15 dakikaya inecek" diye konuştu. Tünelin 7.5 şiddetinde bir depreme dayanıklı olduğunu ifade eden Arslan, Asya ve Avrupa kıtaları arasında zemin farkını ortadan kaldırmak için tünel içerisinde elastik özelliği bulunan iki büyük conta sistemi bulunduğunu söyledi. Avrasya Tüneli Projesi için hazırlanan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi'ne göre Anadolu yakası Göztepe bölgesinde 2 adet köprülü kavşak, 1 alt geçit, 1 üst geçit, 3 yaya köprüsü inşa edilecek.

GEÇİTLER YAPILACAK
Avrupa yakasında ise sahil trafiğini rahatlatmak için 5 adet U dönüşü alt geçidi, 7 adet yaya geçidi yapılacak. 7 gün 24 saat hizmet verecek olan tünel, iki katlı yapılacak. Her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak. Sürücüler, tünel geçiş ücretini HGS ve OGS aracılığı ile ödeyebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrasya Tüneli aralıkta açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN