Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaç gibi

9 günlük bayram i cilere ilaç gibi geldi. Paket turların ikiye katlanacağını belirten sektör oyuncuları, otellerin yüzde 100 dolacağını söylüyor

Giriş Tarihi: 10.6.2016
İlaç gibi tatil
Başbakan Binali Yıldırım, Ramazan Bayramı ini 9 güne çıkaran genelgeyi imzaladı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Ramazan Bayramı'nın arefesi 4 Temmuz Pazartesi yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak. 9 güne çıkan bayram tatili, turist sayısında yaşanan düşüş nedeniyle sıkıntı bir süreç geçiren sektörüne de ilaç gibi geldi. Tatil müjdesini sevinçle karşılayan turizmciler, bu kararın sektöre bir miktar nefes aldıracağını belirtiyor. Tatilin 25 gün önceden bildirilmesinin planlama açısından büyük önem taşıdığını ve zamanlamanın çok doğru olduğunu belirten sektör oyuncuları, satışların ikiye katlayacağını söylüyor.

BODRUM YİNE İL K SIRADA
Otellerin yüzde 100 doluluğa ulaşacağını vurgulayan turizmciler, 9 günlük tatilin özellikle yurtdışı turlarına büyük katkı yapacağını aktarıyor. Tatilciler yurtiçinde Bodrum, Kemer ve Çeşme'yi tercih ederken yurtdışında ise İtalya, Balkanlar, Orta Avrupa ve Benelüks turlarını satın alıyor. 'de her bütçeye uygun otel olduğunu vurgulayan turizmciler, "Oteller dolabilir, bir an önce rezervasyon yapın" uyarısında bulunuyor.

TURİZME 900 MİLYONLUK DESTEK
Türkiye'ye gelen turist sayısındaki büyük düşüşlere karşı alınan önlemler artırılıyor. Bakanlar Kurulu, 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip charter uçaklardan her seferinde en az 150 yolcu getirenlere verilecek 6.000 dolarlık desteğin yüzde 30 artırılmasını kararlaştırdı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre uygulama, 1 Haziran ile 31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bu son girişimle turizm sektörüne 305 milyon dolar yani 900 milyon TL'lik destek sağlandığını aktardı. Avcı, "Önümüzdeki günlerde sadece yurtiçi değil yurtdışındaki paydaşlarımızla da çalışma yapacağız. Turizm sektöründeki bunalımın Türkiye'deki yansımalarını en aza indireceğiz" dedi.

Osman Ayık / TÜROFED Başkanı
Oteller yüzde 100 dolar
Tatil kararı tam zamanında açıklandı. Önümüzde 20-25 günlük süre var. Bu süre zarfında tüketici rahatlıkla tatil planı yapabilecek. Türkiye'de her bütçeye uygun otel var. İnsanlar araştırma yapıp, bütçesine uygun olarak daha geniş zamanlı tatilini ayarlayabilecek. Ancak rezervasyonu da bir an önce yapmalarını tavsiye ederim çünkü ben bayramda tesislerin yüzde 100 doluluğa ulaşacağını düşünüyorum.

Mehmet Ersoy / ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı
Turların yüzde 85'ini sattık
9 günlük tatil bekleniyordu. Çünkü uzun süreli rezervasyon yaptıranların sayısı, bir hayli fazlaydı. Tatilin erken açıklanması, satışlarda bayram hareketliliğinin başlamasını sağladı. Bayram tatili uzun olduğu ve yaz sezonunun başına denk geldiği için hem yurtdışı hem de yurtiçi satışlarda yoğun talep alıyoruz. Turlarımızın yüzde 85'lik kısmı şimdiden doldu. Otellerin de birçoğu yarı yarıya doluydu, bayramda yüzde 100'leri yakalayacaklar. Tatilin 9 güne çıkması misafirleri 7-8 günlük paketlere yönlendirse de bayram yaklaştıkça kısa süreli turlara da ilgi artacaktır.

Can Mergen / Jolly Tur Yurtiçi Turlar Müdürü
Tatili uzatma talepleri gelir
Bugüne kadar 4-5 gecelik rezervasyon talepleri alıyorduk. Bu kararla birlikte tatili uzatma talepleri gelecektir. Yeni rezervasyonların da 6 ila 9 gece arasında olacağını düşünüyoruz. Türk tatilci bu yıl da ilk sıraya yine Bodrum'u koydu. Bunu Kemer, Belek, Çeşme ve Side takip ediyor.

Başaran Ulusoy / TÜRSAB Başkanı
Kamuya özel indirimler geliyor
Bayram tatilinin 9 güne çıkması iç turizme ciddi katkı sağlayacak. Bu katkının süreklilik arz etmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önderliğinde birliğimiz ve diğer meslek örgütlerinin ortak çalışması kapsamında, kamuda görev yapan personele yönelik tatil kampanyası başlatılması gündemde. 12 ay devam edecek olan kampanyayla kamu personelleri seyahat acentası ve otellerde özel indirimli fiyatlarla tatil yapabilecekler.

Ali Onaran / Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı
Paket tur satışı 500 bini yakalar
Geçen bayram perşembe gününe denk geldiği için tatil 4 gün olmuştu. Bu yıl bayram salı gününe geliyor. Bu da ciddi avantaj sağlıyor. Karardan önce de insanlar uzun süreli tatil satın alıyordu. Bu kararla birlikte ben talep patlaması yaşanacağını düşünüyorum. Geçen yıl paket turlarla 200 bin kişi tatile çıkmıştı. Bu yıl sayı 500 binleri yakalayacak.

Veli Çilsal / Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı
Yurtdışı turlara ilgi artacak
Yorucu ve kötü bir kış geçirdik. Bu karar hem turizmciye hem de tatilciye ilaç gibi geldi. Tatil kararı bayram turlarına yüzde 20 katkı sağlayacak. Biz zaten satışlarımızın yüzde 70'ini tamamladık. Ancak bu kararla uzun yurtdışı turlarına talep artacak. Bayram için 3 ya da 4 günlük turları satmıştık. Şimdi 7 gece 8 gün gibi turlara da büyük ilgi olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaç gibi tatil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN