BTK'dan çok önemli "SMS" düzenlemesi

Tüketicilere gönderilen toplu mesajlarda herhangi bir firmanın adı, markası, sloganı ya da bir kişinin adı SMS başlığı olarak kullanılamayacak. "Sigorta", "Banka", "" gibi başlıklara sahip, ancak kim tarafından yazıldığı anlaşılamayan ya da dolandırıcılık maksatlı SMS'ler gönderilemeyecek. Her firma kendi ismi, unvanı ve markasıyla, her kişi de sadece kendi adıyla mesaj atabilecek

Giriş Tarihi: 11.6.2016 16:38 Güncelleme Tarihi: 11.6.2016 17:07
BTK'dan çok önemli SMS düzenlemesi

Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet göstermek üzere yetkilendirilen işletmelerin, tüketicilerin sorunlarını aktarabilmeleri için ücretsiz kurmaları zorunlu olacak

DOLANDIRICILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

"Sigorta", "Banka", "" gibi başlıklara sahip, ama kim tarafından yazıldığı anlaşılmayan ya da dolandırıcılık maksatlı SMS'ler gönderilemeyecek. Bu tür SMS'lerin sonuna, mesajı gönderenin hangi şirket olduğunun kolaylıkla anlaşılmasını sağlayacak bir kod eklenecek.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'te yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

KURALLARA UYMAYAN ŞİRKET KAPANACAK

Buna göre, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet göstermek üzere yetkilendirilecek firmalarda belirli bir sermaye gücü aranacak. Böylece, şirketlerin abonelerini mağdur ederek, piyasadan çekilmeleri ya da maddi güçsüzlük gerekçesiyle devlet kurumlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmemelerinin önüne geçilecek.

Yetkilendirilen şirketler, olası tüketici mağduriyetlerini önlemek ve tüketicilerin sorunlarını aktarabilmelerine olanak sağlamak amacıyla ücretsiz çağrı merkezleri kuracak. Hizmet şartlarını yerine getirmeyen şirketlerin yetkileri iptal edilecek. Kurallara uygun çalışan şirketler desteklenecek.

SMS'LERİN SONUNA KOD EKLENECEK

Yönetmelikle arayan numara bilgisine ilişkin de düzenleme yapıldı. SMS'ler konusunda tüketicilerin duyduğu rahatsızlıkları azaltmaya yönelik bu düzenlemeye göre, herhangi bir firmanın markası, adı veya sloganı ya da kişi adları SMS başlığı olarak kullanılamayacak.

KOLAYCA BULUNACAK

"Sigorta", "Banka", "Kargo" gibi başlıklara sahip, ama kim tarafından yazıldığı anlaşılmayan ya da dolandırıcılık maksatlı SMS'ler gönderilemeyecek. Gönderenin numarası yerine bir isim, marka ya da unvan bulunan bu tür SMS'lerin sonuna, mesajı gönderenin hangi şirket olduğunun kolaylıkla anlaşılmasını sağlayacak bir kod eklenecek. Bu kod sayesinde, tüketicinin şikayette bulunması halinde mesajın kim tarafından gönderildiği anlaşılabilecek.

BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Her firma kendi ismi, unvanı ve markasıyla, her kişi de sadece kendi adıyla mesaj atabilecek. Bugünden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren yönetmelikle, işletmecilere sistemlerini istenen koşullarla uyumlu hale getirmeleri için 6 ay süre tanındı.

SMS TUZAĞINA ÇÖZÜM

ISRARLI SMS TACİZ KABUL EDİLMEDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BTK'dan çok önemli "SMS" düzenlemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN