Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'ın eski rafinerilerini yenileyelim"

Giriş Tarihi: 11.6.2016 10:01 Güncelleme Tarihi: 11.6.2016 10:13
İran'ın eski rafinerilerini yenileyelim

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni dönemde özel önem verdikleri ’ın teknolojik olarak eskiyen petrol rafinerilerinin yenilenmesinde görev almak istediklerini söyledi.

Uluslararası ambargonun kalkmasının ardından 'la ticari ilişkileri geliştirmeye odaklanan Türkiye, bu ülkeye 5 ticaret müşaviri gönderiyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni dönemde 'a özel önem vereceklerini söyledi. Zeybekci, İran'a 5 ticaret müşaviri gönderip 5 de yerel elemanla ülkeye konuşlanacaklarını belirtti. Zeybekci, İran'ın petrol rafinerilerinin teknolojik olarak eskidiğini ve bunların yenilenmesinde de görev almak istediklerini ifade etti.

'YENİ FİNANSMAN MODELLERİ YOLDA'

Habertürk'ün haberine göre Zeybekci, görevine yeniden gelmesi nedeniyle önceki gün kendisini ziyaret eden Türk Müteahhitler Birliği heyeti ile görüştü. Müteahhitler, Bakan Zeybekci'ye özellikle, Rusya, Irak ve Libya ile ilişkilerin durumunu sordu. Bu ülkelere dönük bir gelişme olmadığını kaydeden Zeybekci ise özellikle İran'a yoğunlaşılacağını kaydetti. Zeybekci, yeni dönemde İran ve Rusya'nın Karma Ekonomik Komisyon (KEK) eşbaşkanlığının kendisinde olacağına dikkat çekti. Zeybekci, Eximbank'ın da yeni finansman modelleri ile devreye sokulacağının altını çizerek bankanın bir sigorta şirketi gibi destek olacağını bildirdi.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİ DURDURULAMIYOR

'İNŞAAT DIŞINDA DA İŞ YAPALIM'

Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni ziyaret ettiği Afrika pazarı da gündeme geldi. Müteahhitler, bu ülkelerde sadece müteahhit olarak görünmek istemediklerini, diğer alanlara da girmek istediklerini ifade etti. Müteahhitler, o ülkelerde, turizm, enerji ve tarım gibi alanlardaki potansiyele de dikkat çekerek " dışında da iş yapalım" dediler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İran'ın eski rafinerilerini yenileyelim"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN