Türkiye'nin en iyi haber sitesi

750 milyon dolarlık zirve

Türk sektörü, devlet bütçesinden yurtdışına 750 milyon dolarlık hasta gönderen ’ya sefere çıkıyor. Tanıtım olmadığı için hiç hastanın gelmediği bu ülkeden ilk etapta yüzde 10’luk pay hedefleniyor

Giriş Tarihi: 12.6.2016
750 milyon dolarlık zirve
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretinin ardından bu kez kurumları Kara Kıta'nın yolunu tutuyor. 'nin önde gelen hastane grupları, hükümetinin yıllık 750 milyon doları bulan yurtdışı tedavi fonundan pay almak için 28-30 Haziran tarihleri arasında bu ülkede zirve yapacaklar. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı'nın desteklediği Türkiye-Nijerya Sağlık Turizmi Zirvesi'nden 750 milyon doların yüzde 10'unun Türkiye'ye getirilmesi hedeflendi. Zirveyi organize eden Gusib&SuperEvent Grubu, daha önceki yıllarda benzer bir çalışmayı Etiyopya'da yapmıştı. Nijerya'nın başkenti Abuja'da gerçekleşecek zirveye Florance Nightingale, Acıbadem Sağlık Grubu, Memorial Sağlık Grubu, İstanbul Onkoloji Hastanesi, İstanbul Cerrahi Hastanesi, Adana Medline Hastanesi, Anadolu Sağlık Merkezi gibi yurtdışına eğitim ve konow-how sağlayan kuruluşlar katılacak.

ETİYOPYA'YA YATIRIM YAPTI
Gusib&SuperEvent Grup Genel Müdürü Levent Baş, 200 milyon nüfusu olan ve yılda 300 bin hastayı fon çerçevesinde yurtdışına gönderen Nijerya'dan, Türkiye'ye bugüne kadar tek bir hastanın gelmediğini bunun tek nedeninin ise tanıtım eksikliği olduğunu söyledi. Baş, daha önce Etiyopya'ya yaptıkları ziyaretler sonrasında bu ülkeye bir görüntüleme merkezi kurduklarını belirterek, "90 milyon nüfusa sahip Etiyapya'da sadece 4 görüntüleme merkezi var. Biz burada çekilen MR'ların değerlendirilmesini de Türkiye'de yapacağız" dedi. Baş, hedeflerinin hasta gelen ülke sayısının artırılması olduğunu söyledi. Eylülde Suudi Arabistan'da da aynı etkinliğin yapılacağını söyleyen Baş, saç tedavisi dışındaki alanlar için de hasta getirmeye çalışacaklarını vurguladı.

NİJERYALI YETKİLİLER KATILACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı desteği ile gerçekleşecek Türkiye- Nijerya Turizm Zirvesi'ne katılacak kurum ve kuruluşlara, Ekonomi Bakanlığı tarafından "Yurtdışı pazarlama ve tanıtım" kapsamında yüzde 70 oranında destek sağlanacak. Nijerya Sağlık Bakanı, ülkedeki 37 eyaletin Sağlık Komisyon Başkanları, farklı branşlardan 100'den fazla doktor ile özel ve devlet hastanelerinin yöneticilerinin katılacağı 2 günlük zirvede yapılacak görüşmelerin, Türkiye ve Nijerya sektör temsilcilerinin ortaklık yönündeki işbirliklerine olanak sağlaması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
750 milyon dolarlık zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN