Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4.8’le nal toplattık

14 yılda büyük başarı hikayesi yazan ’nin bu yıl birinci çeyrekte 4.8 büyüdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan: Nerede diğerleri? İşte bak nal topluyorlar

Giriş Tarihi: 13.6.2016
4.8’le nal toplattık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen MÜSİAD geleneksel iftarına katıldı. Erdoğan, konuşmasında önemli mesajlar verdi:
Ülkemiz misafir ettiği 3 milyon Suriyeli ve Iraklı ile, sadece İstanbul, bünyesinde barındırdığı 500 bine yakın muhacirle, bu konuda tüm dünyaya örnek oluyor.
Hamdolsun, bizim ülke ve millet olarak tarihimizde sömürgecilik lekesi yoktur, inşallah hiçbir zaman da olmayacaktır. Kendimiz kalkınırken, geride bıraktığımız yerleri enkaza dönüştürmedik. Biz, gittiğimiz her yeri imar etmenin, orada yaşayanları abad etmenin gayreti içinde olmuş bir milletiz. İşte tablo ortada. Dünyada donörler listesine baktığınızda, birinci sırada ABD, ikide , üç İngiltere. Ama milli gelire oranla baktığınız zaman dünyada bir numara.
, geçtiğimiz 14 yılda her alanda gerçekten büyük bir başarı hikâyesi yazmıştır. Üretimini, ihracatını, istihdamını, yatırımlarını katbekat artıran Türkiye'nin, bunlardan çok daha fazla artış sağladığı bir alan daha var, o da insani ve kalkınma yardımlarıdır. İşte birinci çeyrekte Türkiye'nin büyüme oranı 4,8. Nerede diğerleri. İşte bak nal topluyorlar. Hızla devam ediyor, bütün sıkıntılara rağmen. Ben buna inanıyorum. Verdikçe azalmayacak, verdikçe çoğalacak. 6 yılda 10 milyar doların üzerinde mültecilere harcama yaptık. Bir o kadarda STK'larımız belediyelerimiz yaptı. Eksildi mi? Eksilmedi.
Türkiye'nin, 1985 yılında başlattığı ilk planlı kalkınma yardımlarının bütçesi sadece 10 milyon dolardı. 2002 yılına geldiğimizde, bu rakamı ancak 450 milyon dolara çıkartabilmiştik. 2014 yılında insani yardımlarımızın ve kalkınma yardımlarımızın toplamı 6.5 milyar dolara ulaştı. Neredeyse 15 katlık bir artış söz konusu. Benzer bir tabloyu ülkemizdeki sosyal yardımlar konusunda görüyoruz. 2002 yılında ülkemizde vatandaşlarımıza yapılan yıllık sosyal yardım rakamı 2 milyar liraydı. Bu yıl itibariyle bu rakam 30 milyar liranın üzerine çıkmıştır. Dikkat ederseniz burada da 15 katlık bir artış var. Yani biz dünyadaki mazlumlara el uzatırken, ülkemizdeki mağdurları asla ihmal etmedik. Buna rağmen Türkiye, büyümesinden de geri kalmadı. Türkiye, yine tüm tahminleri ve temennileri aşan bir oranda büyümeyi başardı. 'Paylaşmak bereketlidir, bereket ortağı çoğaldıkça artar' diyoruz ya, işte büyüme rakamları bunun ispatıdır.
Son 3 yıldır ülkemizde yaşanan hadiselerin ekonomiyi yorduğunun farkındayız. Ama küçülttüğünü asla kabul etmiyorum. Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, bölücü terör örgütünün eylemleri, ardı ardına yaşadığımız 2 genel seçim, Suriye'deki gelişmeler, Rusya'yla yaşadığımız uçak krizi gibi sorunlar, gerçekten yorucuydu. İnşallah, artık bu dönemi yavaş yavaş geride bırakacak ve yeni bir heyecanla, yeni güçle, 2023 hedeflerimize doğru süratle ilerleyeceğiz.


'GÜN BİRLİK VE GÜÇLÜ OLMA, MÜCADELE GÜNÜDÜR'

Bölücü terör örgütü ve siyasi destekçileri, bölgede sokağa çıkamaz hale geldiler.
Milletimiz, evlatlarının kanı, canı, fedakârlığı pahasına elde ettiği huzur ve güven ortamını, üç-beş çapulcunun heba etmesine izin vermeyecektir. Birileri çakallara meydan okuyor. Buyursun çakallara meydan okuyanlar... Hamdolsun bizim şehirlerimizde çakallar yok. Dağlara çıksınlar orada çakalları kovalasınlar. Onların yeri orası.
Türkiye'nin artık, yeni Gezi'lere, yeni paralel yapılanmalara, yeni kalkışmalara değil, istikrar içinde büyümeye, üretmeye, kalkınmaya ihtiyacı vardır. Çevremizde sırtlanlar, üzerimizde akbabalar dolaşırken, kendi aramızda kavgaya tutuşamayız. Gün birlik olma günüdür, gün güçlü olma günüdür, gün mücadele günüdür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4.8’le nal toplattık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN