Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışma Bakanı Soylu'dan Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kıdem tazminatı çalışmalarının oldukça verimli gittiğini dile getiren Soylu, kıdem tazminatına ilişkin, "Bugünden geriye gidiş konusunda ortaya konulan değerlendirmelerde de bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda da çok geriye gidiş olmayacağı görülmektedir" dedi. Kıdem tazminatı ile ilgili güncel haberler sabah.com.tr de...

Giriş Tarihi: 14.6.2016 10:59 Güncelleme Tarihi: 14.6.2016 11:00
Çalışma Bakanı Soylu'dan Kıdem Tazminatı Açıklaması

65. hükümette görev alan yönetimini yeni dönemde sıcak bir gündem bekliyor. Rusya ile bozulan ekonomik ilişkilerden dev yatırımlara, ndan yeni teşviklere kadar ekonomi bakanlarının ajandası oldukça dolu. Ekonomi yönetimine yeni giren bakanlar, öncelikle bakanlık faaliyetlerine ilişkin brifing alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , kıdem tazminatı ile ilgili olarak, "kıdem tazminatı düzenlemesi tamamlanacak. Bu amaçla, işçi ve işveren taraflarıyla müzakere süreci yürütülecek. Kiralık işçi ve esnek çalışmaya dönük ikincil düzenlemeler tamamlanacak" dedi.

Soylu, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İSKİF' İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı"nın açılış törenine katıldı.
Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu, "Kıdem tazminatının hesaplanmasına ilişkin somut bir detay var mı? 30 gün konusunda sendikalar ısrarcı. Neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

"Biz kendi açımızdan teknik çalışmalarımızı tamamladık. Bizim çalışmamız ancak teknik bir çalışmadır. Bunu hem hükümetimizle hem de biliyorsunuz, bizim Bakanlığımız sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı değil, aynı zamanda sosyal diyalog bakanlığıdır. Bu sosyal diyaloğu kurarak, çünkü kıdem tazminatının işveren, çalışan, kıdem tazminatını alamayan sessiz çoğunluk tarafı var. Kıdem tazminatını almış gibi gösterilenler var. Kıdem tazminatının sendika tarafı, hukuk, yargı tarafı var." Bakan Soylu, bütün bu taraflarla bir araya gelip, değerlendirmeleri gerçekleştireceklerini belirterek, bu kapsamda dünyada birçok ülkeyi izlediklerini, değerlendirdiklerini söyledi.

KIDEM TAZMİNATI NEDİR? NASIL ALINIR? KIDEM TAZMİNATI 2016

"GÜZEL BİR SONUCA ULAŞACAĞIZ"

Kıdem tazminatı konusunun çok kapsamlı bir çalışma olduğuna işaret eden Soylu, "Biz kendi açımızdan teknik olarak yaptık. Sendikalarımızın, bazı sanayi ve ticaret odalarımızın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin çalışmaları var. Tüm bunları sosyal diyalog ortamında ki biz bunu bugüne kadar hep böyle götürdük ve buna devam edeceğiz. Bir arada, bir şekilde ortaya koyup, değerlendirdikten sonra güzel bir sonuca ulaşacağız" diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Soylu, hükümetin kararlılığı ve sosyal diyalogla beraber Türkiye'nin çok uzun zamandır beklediği kıdem tazminatı sorununu çözeceklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Ülkemizde bugün insanlarımızın yüzde 86'sı kıdem tazminatı alamamaktadır. Önemli araştırmalar yaptık. Önemli görüşmelerimiz söz konusu. Önümüzdeki dönemlerde bunları toplum ve kamuoyumuzla paylaşacağız. Orada da bu söylediklerimizin aslında neyi ihtiva ettiği bir şekilde daha net anlaşılabilecektir. Ancak bugün bu yaptığımız çalışmaları elbette ki sosyal diyalog ortamıyla paylaşacağımızı ifade etmekle sınırlı kalayım. Zannediyorum ki iyi bir neticeye ulaşacağız."

"KIDEM TAZMİNATININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKEYİZ"

Kıdem tazminatına dair de görüşlerini paylaşan Şimşek, özel sektörde çalışan işçilerin yüzde 90'ına yakınının kıdem tazminatlarını alamadıklarına dikkati çekti. Söz konusu işçilerin haklarının garanti altına alınmasının önemine işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Yük olarak dünyada kıdem tazminatının en yüksek olduğu ülkeyiz. Bu da iş gücü piyasasını katı hale getiriyor. Bu işi bir fon bağlamında, işçi kardeşimizin hesabına yatıracak şekilde bir çalışmayı uzun süredir tartışıyoruz. Zamanı gelince kamuoyuyla paylaşırız ama burada amaç işçimizin kıdem tazminatını bir anlamda garanti altına almak. Çünkü işveren bir prim olarak onu bir hesaba yatıracak, yatırdıktan sonra nemalanacak ve işçi kardeşimiz iş değiştirmek istediği zaman, 'Ben tazminatı alır mıyım, almaz mıyım?' Onu düşünmeyecek. İşveren de sıkıntıya girdiği zaman, 'İşe yeni eleman alayım veya işten eleman çıkartayım' sorunuyla karşı karşıya olduğunda ne yapacak? Kıdem tazminatı bir engel olmayacak.

KIDEM TAZMİNATINA AVUSTURYA MODELİ GELİYOR

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda Çalışma Bakanlığı'nın modelini yerinde incelediğini ve bu modeli gerçekleştireceklerini söyledi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü ve daha önce kendilerinin de önerdiği modelinin benimseneceği izlenimini aldığını söyledi. Özdebir, kıdemin işverene yüzde 8 olan maliyetini de yarıdan fazla indirecek bir formül geliştirildiğinin kendisine iletildiğini kaydetti. Özdebir, "Bizim gündeme getirdiğimiz Avusturya modelini yerinde incelemişler. Bu modeli herhalde gerçekleştirecekler" dedi..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışma Bakanı Soylu'dan Kıdem Tazminatı Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN