'den sürpriz faiz indirimi

Merkez Bankası, hükümetin borçlu şirketleri yeniden yapılanmaya zorlamasının üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, sürpriz bir şekilde faiz indirimine giderek, gösterge faizi yeni bir rekor düşük seviyeye indirdi.

Giriş Tarihi: 14.6.2016 12:36 Güncelleme Tarihi: 14.6.2016 12:36
Güney Kore'den sürpriz faiz indirimi

Gösterge yedi gün vadeli repo faizini yüzde 1.25 seviyesine indirilme kararı, Bloomberg'in anketine katılan 18 stin yalnızca biri tarafından tahmin edildi. Goldman Sachs Group Inc. bu toplantıda faiz indirimini öngören tek tahminci olurken, Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve Nomura Holdings Inc. önümüzdeki aylarda faiz artırımı olabileceğini tahmin eden kuruluşlar arasında yer aldı.

'nin ülke faizi bu ay, Mayıs ayı toplantı tutanaklarının bir kurul üyesinin faiz indirimi yönünde oy kullanırken, hükümetin şirket yeniden yapılandırması için bir fon kurma planını duyurmasının politika koordinasyonunun bir parçası olarak faiz indirimi beklentisini güçlendirmesi ile rekor seviyeye inmişti. Güney Kore Merkez Bankası kurulunun Mayıs ayı toplantı tutanakları, bazı üyelerin, şirket yeniden yapılandırma planlarından, işsizlik ve azalan yatırım gibi konularda endişe duyduğunu göstermişti.

NH Investment & Securities sabit getirili menkul kıymetler analisti Park Jong Youn, "Faiz indirimi yalnızca meselesiydi," deid ve ekonomik görünümdeki kötüleşmenin faiz indirimini getirdiğini ve hükümetin şirket yeniden yapılandırma planının da zamanlamanın belirlenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Faz indirimi tahmininde bulunan Park, Bloomberg'in anketine katılan analistler arasında yer almıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore'den sürpriz faiz indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN