Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütçe fazlasında 12 yılın rekoru

Bütçe, yılın ilk 5 ayında 9.1 milyar TL ile 2004’ten bu yana en yüksek fazlayı verdi. ye Bakanı Naci Ağbal, “Bu performans jeopolitik risk ve küresel dalgalanmalara rağmen sağlandı” dedi

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Bütçe fazlasında 12 yılın rekoru
Bütçe performansında gıpta ile takip edilen , yeni bir rekora imza attı. Bu yılın ilk 5 ayında 9.1 milyar TL ile 2004 bu yana en yüksek bütçe fazlası verildi. Mayısta ise bütçe fazlası yüzde 123 artarak 3 milyar 662 milyon liraya çıkarken, faiz dışı denge ise yüzde 58.6'lık artışla 8 milyar 698 milyon TL olarak gerçekleşti.

AÇIKTAN FAZLAYA DÖNDÜ
Geçen yılın ilk 5 ayında 2 milyar 419 milyon lira açık veren merkezi yönetim bütçesi, bu yılın aynı döneminde 9.1 milyar lira fazla verdi. Aynı dönemde faiz dışı fazla 25 milyar 605 milyon liradan 33 milyar 251 milyon liraya çıktı. Bütçe giderleri yüzde 10.8 artarak 221 milyar 869 milyon liraya ulaştı. Bütçe gelirleri de yüzde 16.7 artarak 230.9 milyar lirayı aştı. Vergi gelirleri tahsilatı ise yüzde 11.5 artarak 183 milyar 358 milyon lira oldu.

DİSİPLİNE DEVAM
Bu yılın ilk 5 ayında 2004'ten bu yana en yüksek bütçe fazlasının verildiğine işaret eden ye Bakanı Naci Ağbal, "Bu performansı bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde ettik" dedi. Bütçe performansındaki başarının AK Parti hükümetlerinin sürdürmekte olduğu mali disiplin politikasının en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Ağbal, "Mali disiplini sürdüreceğiz" dedi.

EKONOMİDE İŞLER İYİ GİDİYOR
AHaber'in yayınına da katılan Maliye Bakanı Ağbal, işsizlik rakamlarına ilişkin olarak, "Ekonomide işler iyi gidiyor. İstihdam alanında çarklar çalışıyor ve ekonomi istihdam üretmeye devam ediyor" dedi. Ağbal, yatırım reformu paketine ilişkin olarak da, maliyetleri aşağıya çeken düzenlemeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Ağbal, şirket kuruluşlarını hem maliyet olarak aşağıya çekecek, hem de süre olarak kısaltacak çalışmalar yaptıklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütçe fazlasında 12 yılın rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN