Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan 'ten fındık üreticilerine müjde

Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk , 940 milyon lira tutarındaki yağlı tohumlu bitkiler ve 812 milyon lira tutarındaki fındık alan bazlı gelir desteği ödemelerinin, bugün üreticilerin hesabına yatırılmaya başlanılacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 13:13
Bakan Çelik'ten fındık üreticilerine müjde

Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk , 940 milyon lira tutarındaki yağlı tohumlu bitkiler ve 812 milyon lira tutarındaki fındık alan bazlı gelir desteğiödemelerinin, bugün üreticilerin hesabına yatırılmaya başlanılacağını bildirdi.

Bakan Çelik, üreticilere verilen tarımsal desteklerin, AK Parti hükümete geldiğinden bu yana çok yüksek oranda arttığını, 2002 yılında 1,8 milyar lira olan devlet desteğinin, 2016'da 11,6 milyar liraya çıktığını belirtti.

Bu sene tarımsal destekler için ayrılan bütçenin 8,5 milyar liralık kısmının haziran sonu itibariyle ödenmiş olacağına dikkati çeken Çelik, bugün saat 18.00'den itibaren toplam 940 milyon lira tutarındaki yağlı tohumlu bitkiler ve 812 milyon lira tutarındaki fındık alan bazlı gelir desteği ödemelerinin üreticilerin hesabına yatırılmaya başlanılacağını kaydetti.

Çelik, desteklerin yatırılmasının, üreticilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre organize edildiğini belirterek, "T.C. kimlik numarasının son hanesi '0-2' olanlar bugün saat 18.00'den, '4-6' olanlar 24 Haziran itibarıyla, '8' olanlar da 1 Temmuz saat 18.00'den itibaren destek ödemelerini almış olacaklar." dedi.

TARIMSAL DESTEKLER 4 ANA BAŞLIKTA TOPLANACAK

Türkiye'de tarım alanında 50'nin üzerinde destekleme kalemi olduğuna işaret eden Çelik, "Önümüzdeki yıl için bazı hazırlıklarımız var. Bu destekleri temel ana 4 destekte düzenleyecek şekilde bazı düzenlemeler yaptık ve hayvancılığa ağırlık verdik. Hayvancılıkta önümüzdeki yıl buzağı desteği üzerine bina edilmiş bir destekleme politikasını yürürlüğe koyacağız. Amaç hayvan varlığını artırmak olduğu için bunun da yolu buzağı üretiminden ve korunmasından geçiyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çelik'ten fındık üreticilerine müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN