Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brexit dünyayı sallıyor

’de tüm anketler Avrupa Birliği’nden çıkışı işaret edince piyasalar çalkalandı. Borsalar düştü, merkez bankaları önlemler aldı. İlk etki sterlinde görülecek

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Brexit dünyayı sallıyor

Tüm dünya piyasaları nefesini tutmuş 45 milyon İngiliz seçmenin alacağı kararı bekliyor. Beş gün kala tüm anket sonuçları 'nin Avrupa Birliği'nden çıkışına (Brexit) işaret etmeye başlayınca panik de arttı. Borsalar ve petrol düştü, merkez bankaları önlemler aldı ve bankalar birbiri ardına raporlar yayınladı. Brexit'in ilk etkisinin kurlar üzerinde olması bekleniyor. Goldman Sachs analistleri, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması ve piyasalardaki belirsizliğin 2008 finansal krizinde olduğu gibi yükselmesi durumunda sterlinin diğer önemli ülke para birimleri karşısında yüzde 11 değer kaybedeceğini açıkladı. Analistler Brexit'in yaratacağı şokla euronun da yüzde 4 düşüş kaydedeceğini belirtti. Bununla birlikte Japon yeninin yüzde 14, İsviçre frangının ise yüzde 8 artış göstereceği öngörüldü.

ZEHİRLEYİCİ ETKİLERİ OLUR
Başbakan David Cameron dün yaptığı bir açıklama ile İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasının zehirleyici sonuçları olabileceğini belirtti. İlk darbenin ayrılık şoku olacağını belirten Cameron, ikinci olaraksa yıllarca sürecek bir belirsizlik ortamıyla karşı karşıya kalacaklarını söyledi. Üçüncü darbeninse ticareti vuracağını bildirdi. İngiltere Merkez Bankası ise dün faizi yüzde 0.5'te tuttu. Banka, varlık alım programını da 375 milyar sterlinde bıraktı. Bankadan yapılan açıklamada referandumun varlık fiyatları üzerindeki etkisinin arttığına dikkat çekildi ve Brexit olması durumunda komitenin zorlu kararlar alması gerekebileceği de vurgulandı.

ECB: AVRUPA İÇİN RİSK
Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yayımladığı raporda İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin yapılacak referandumun, küresel ekonomideki gelişmelerin ve jeopolitik risklerin Euro Bölgesi büyümesi için risk teşkil ettiğini bildirdi. Küresel ekonomideki büyümenin 2016 yılının ilk çeyreğinde durgun kaldığı belirtilen raporda, ileriye bakıldığında küresel etkinliğin ılımlı bir hızda devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

TÜRKİYE ÜZERİNDE UZUN VADEDE ETKİLERİ OLABİLİR
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İngiltere'den Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma yönünde bir karar çıkması halinde bunun Avrupa'nın geleceğine ilişkin birtakım spekülasyonlar anlamında etkili olacağını ancak esas belirleyici olanın düşük büyüme ve düşük enflasyon olduğunu kaydetti. İngiltere'deki gençlerin AB'de kalınmasını desteklediğini, yaşlıların ise AB'den çıkma taraftarı olduğunu anlatan Şimşek, "AB'nin bundan sonraki yönüne ilişkin de belirleyici olacak. Bizim açımızdan da aslında önemli. Çünkü İngiltere, Avrupa'nın daha çok ekonomik bir birliktelik olmasından yana. Yani Birleşik Avrupa devletlerine doğru gidişi tercih etmeyen ülkeler grubunda ve güçlü bir ülke. Resim karmaşık. Fakat çıkışın Avrupa ve Türkiye üzerinde uzun vadede birtakım etkileri olabilir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brexit dünyayı sallıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN