Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kola içen vergi ödeyecek

'nin Philadelphia kentinde içecek endüstrisinin milyonlarca dolarlık engelleme çabalarına karşın, gazlı ve şekerli içeceklere vergi getirildi.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 08:53
Kola içen vergi ödeyecek

90 milyon dolarlık kaynak sağlayacak

Taraftarları, verginin kentin 1,5 milyon sakininin sağlığına yararlı olacağını söylüyor, karşıtlarıysa küçük işletmeler ve yoksul kesimleri vuracağını savunuyor. BBC'de yer alan habere göre, verginin gelecek Ocak ayında yürürlüğe konması ve bu yolla gelecek yıl 90 milyon dolar kaynak elde edilmesi bekleniyor.
Kentin Demokrat Partili Belediye Başkanı Jim Kenney elde edilecek vergilerin çocuk yuvaları, devlet okulları ve yeşil alanlar için harcanacağını söyledi. Kenney "Phladelphia bugün mahallelerimize ve eğitim sistemimize tarihi bir yatırım yaptı" dedi.

1 litre için 35 sent

Yeni uygulamada litre başına 35 sent vergi alınacak. Dağıtımcılar tüm şekerli ve yapay yollarla tatlandırılmış içecekler için vergi ödeyecek. Vergi yükünü tüketiciye yansıtıp yansıtmama konusunda ise serbest olacaklar.

Kola vergisi girişimleri 'nin 30'dan fazla eyaletinde başarısız olmuştu. Sadece California'nın Berkeley kentinde benzer bir vergi alınıyor.

Philadelphia "kola vergisi" adı verilen vergiyi uygulayan ilk büyük ABD kenti olacak.

İçecek şişeleme endüstrisinde servet kazanan milyoner işadamı Harold Hanickman verginin uygulanmaması için 1,7 milyon dolar harcadı. Honickman konuyu mahkemeye taşıyacağını söyledi.

Philadelphia'da yetişkinlerin yüzde 68'i ve çocukların yüzde 48'i aşırı kilolu ya da obez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kola içen vergi ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN