Turist başına 20 istediler

Turist başına 20 euro istediler
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB), sektörünü ayağa kaldırmak için Başbakan Binali Yıldırım'a yeni taleplerini sundu. Vergilerin düşürülmesi ve 1 yıl ertelenmesi istenirken, uçuş başı 6 bin dolar desteklemenin Sabiha Gökçen'den kalkacak uçaklara da uygulanması talep edildi. Ayrıca acentaların yurtdışından getirdiği her bir turist için kişi başına en az 20 ödenmesi gündeme getirildi. Başbakan Yıldırım'dan, turizm sektöründe KDV oranının tüm hizmetler için tek bir oran olarak uygulanması istendi. Bu kapsamda konaklamada yüzde 8, diğer hizmetlerde 18 olarak uygulanan KDV'nin 5'e çekilmesi talep edildi.

VERGİYİ 1 YIL ERTELEYİN
TURSAB, turizm işletmelerinin bu yılki vergilerinin faizsiz olarak en az 1 yıl ertelenmesini de gündeme getirdi. Ayrıca bu işletmelerdeki çalışanların SGK işveren payının devlet tarafından karşılanması istendi. Yurtdışından Türkiye'ye yolcu getiren A grubu seyahat acentalarına, getirdikleri turist sayısına bakılmaksızın kişi başına en az 20 destek sağlanması da talep edildi.

Otellerin devlete ödediği ecri misil, kira ve benzeri ücretlerde indirime gidilmesi ve yenileme teşviklerinin verilmesi de Çankaya'daki toplantıda gündeme getirildi. Uçuş başı verilen charter desteğinin uzatılması ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da dahil edilmesi istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turist başına 20 euro istediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN