Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fuarlara Alman modeli uygulansın

2023 hedeflerinde ihracatın kritik bir öneme sahip olduğunu belirten CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, ve İtalya’da devlet de destek oluyor. Böyle bir model istiyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 19.6.2016
Fuarlara Alman modeli uygulansın
CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılması için fuarcılıkta ve İtalya modelinin uygulanması gerektiğini söyledi. İhracatı artırmanın en etkili yolunun uluslararası fuarlar olduğunu belirten Erem, "CNR olarak Türk şirketlerinin ihracat imkânlarını artıracak yabancı alım heyetlerini tek tek bulup getiriyoruz, ama özel bir şirket olarak tek başına bu yükü taşımak zor. ve İtalya'da devlet de destek oluyor. Böyle bir model istiyoruz" dedi. Şu anda yurt içinde düzenlenen fuarlara destek verilmediğini hatırlatan Erem, "Bu fuarlar hem şirketlere hem ekonomimize ciddi katkı sağlıyor. Fuarlarımıza 300-400 değil onbinlerce yabancı alıcının gelmesi lazım. Bunun için de devletimizin yanı sıra TİM ve DEİK gibi kuruluşların da fuarlara destek vermesini istiyoruz" diye konuştu.

RAPORU BAKANA SUNACAĞIZ
Fuarcılığın devlet politikası olması gerektiğini de anlatan Ceyda Erem, taleplerinin alım heyetlerinin doğru kişilerden oluşması ve onların maliyetiyle ilgili destekler verilmesi olduğunu da vurguladı. Erem, şunları söyledi: "Sadece Evteks'te yurtdışından alıcı belirlemek, getirmek ve tanıtım yapmak için 2-3 milyon dolar harcıyoruz. Çünkü yabancı alıcı getiremezsek o fuarı bir daha düzenleyemeyiz. Bununla ilgili modelin nasıl olması gerektiği hakkında rapor hazırlıyoruz. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'ye sunacağız."

CNR BAKIRKÖY'E KARŞI DAVAYI KAZANDI
Geçtiğimiz aylarda İstanbul Bakırköy Belediyesi, CNR Fuarcılık'ın 2010-2014 arasında ilan ve reklam vergisi vermediği iddiasıyla 86 milyon lira istedi. Taraflar mahkemelik oldu. CNR, yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Danıştay 9'uncu Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ceyda Erem, "Bakırköy Belediyesi bize geriye dönük işleterek 86 milyon liralık bir fatura çıkarmıştı. Sonuçta, kanunda olmayan bir gelir talebi olduğu için Danıştay da yürütmeyi durdurma kararı verdi" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ FED'İN BAŞKANI OLDU
Fuar şirketleri olarak Fuar Endüstrisi Derneği (FED) kurduklarını da açıklayan Ceyda Erem, esprili bir dille ABD Merkez Bankası Fed'e gönderme yaparak, şöyle konuştu: "Derneğin başkanlığını ben üstlendim. 20 üyemiz var. Yurtdışından fuar şirketlerini de alacağız. Bundan sonra fuarcılıkla ilgili talep ve önerilerimizi derneğimiz aracılığıyla yapacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuarlara Alman modeli uygulansın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN