Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin dev şirketi satabilir

Devlet Başkanı Putin, iki yıldan az bir süre kalan seçimler öncesi olası başkanlık adaylığı öncesi harcama taahhütlerini karşılamakta zorluk çekmesi ile birlikte, devlete ait şirketi Rosneft'in bir kısmını Hindistan ve Çin'e satmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 20.6.2016 12:51 Güncelleme Tarihi: 20.6.2016 13:28
Putin dev şirketi satabilir

11 MİLYAR KAR BEKLİYORLAR

BloombergHT'nin haberine göre konu hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, , devi Rosneft OJSC'nin yüzde 19.5'lik payı için alıcı arıyor ve küresel enerji talebine öncülük eden iki ülke ile ortak bir anlaşmayı tercih edecek. Moskova'daki yetkililer, ülkenin özelleştirme rekorunu kıracak olan bu satıştan en az 700 milyar ruble (11 milyar dolar) elde etmeyi bekliyor.

PUTİN'DEN İTİRAF: GÜCÜM KALMADI

RUSYA'DA NE DEĞİŞİR?

Asya'nın en büyük üç ekonomisinden ikisini, Exxon Mobil Corp.'tan daha fazla petrol üreten Rosneft'te bir araya getirmek, Putin'in bütçe açıklarını kapatmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda Ukrayna ve Suriye'deki anlaşmazlıkların AB ve Avrupa ile ilişkileri Soğuk Savaş sonrasının en düşük seviyesine indirdiği bu dönemde ülkenin jeopolitik gücünü artırabilir. Bu anlaşma ayrıca, Kırım'ı ilhak etmesi ile birlikte komşu Ukrayna ile artan gerilimden bir yıl önce, 2013 yılında Londra merkezli BP Plc aldığı yüzde 20'lik payın da dengelenmesini sağlayabilir.

PUTİN: TÜRK AKIMI'NDAN VAZGEÇMEDİK

ÇİN VE HİNDİSTAN'DAN AÇIKLAMA

Çin ve Hindistan, dünyanın en büyük enerji ihracatçısı 'daki faaliyetlerini sağlamlaştırabilir bir adım olarak Rosneft satışı ile ilgilendiklerini kamuoyuna duyurdu, ancak her iki taraf da ortak bir anlaşmanın düşünülüp düşünülmediği konusuna açıklık getirmedi. Ancak Cuma günü, Hindistan Petrol Bakanı Dharmendra Pradhan, bu seçeneğin göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin dev şirketi satabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN