Türkiye'nin en iyi haber sitesi

`dan 37 yıl sonra bir ilk!

 Air'den yapılan açıklamada, ülkenin hava filosunun yenilenmesi kapsamında Boeing şirketiyle anlaşma imzalandığı belirtilerek, " İslam Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetlerinden gerekli izinlerin çıkmasının ardından İran Air ve Boeing şirketi arasında alımı için bir anlaşma imzalandı." ifadelerine yer verildi. Bu anlaşma, ABD`nin İran`la 1979`dan sonra ilk anlaşması oldu.

Giriş Tarihi: 21.6.2016 11:35 Güncelleme Tarihi: 21.6.2016 12:27
İran`dan 37 yıl sonra bir ilk!

Anlaşmaya göre, , Boeing'in en çok rağbet gören uçağı yeni nesil 737 serisi ile 777-300ER ve 777-900ER tipi lardan alacak.

Anlaşmanın uygulamaya girmesinin ve ABD hükümetlerinin nihai onayına ihtiyaç duyduğu belirtildi.Açıklamada, kaç adet uçak alınacağı belirtilmezken toplam 100 uçak alınacağına ilişkin haberler İran basınına yansımıştı.

1979'DAN SONRA İLK UÇAK SATIŞI

ABD, 1979 yılındaki devrimden sonra 52 Amerikalı diplomatın 444 gün boyunca Tahran'daki elçiliğinde rehin alındığı kriz sonrasında, İran ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmişti. ABD daha sonra İran'a yaptırım uygulamaya başlamış, ardından da İran'ın nükleer programı gerekçe gösterilerek ambargonun kapsamı genişletilmişti.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde yapılan müzakerelerde geçici anlaşmaya varılmış ve bu anlaşma uyarınca İran'a uygulanan bazı ekonomik yaptırımların hafifletilmesi kararı alınmıştı. Daha sonra nükleer müzakerelerde Nisan 2014'te varılan geçici anlaşma çerçevesinde ABD Hazine Bakanlığı, Boeing'e bazı uçak parçalarının "kısa süreliğine" İran'a satılması için izin vermişti.

16 Ocak'ta uygulamaya giren nükleer anlaşmayla birlikte ekonomik yaptırımların kaldırılmasının ardından İran, eski hava filosunu yenilemek amacıyla Fransa'nın Airbus ve ABD'nin Boeing şirketleriyle müzakereler yürütüyordu. İran bu kapsamda ocak ayında Airbus şirketiyle de 118 uçak alınmasına ilişkin 27 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

AMBARGO KAZALARI TETİKLİYORDU

İran Air, ambargo sebebiyle şu ana kadar 1979'dan önce satın aldığı uçaklarla hizmet veriyor. Uçak filosu yenilenememesi kaza riskinin de artmasına neden olmuştu. Bu nedenle İran'da son 37 yıl içinde 200'den fazla uçak kazası yaşanmış ve bu kazalarda da 2 binin üzerinde insan hayatını kaybetmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran`dan 37 yıl sonra bir ilk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN