Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahvil faizleri son 14 ayın en düşüğünde

Merkez Bankası'nın son aylarda faizlerde üst üste yaptığı indirimler sonrası gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,91 ile 13 Nisan 2015'ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine indi.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 16:57
Tahvil faizleri son 14 ayın en düşüğünde

YÜZDE 9'UN ALTINA GERİLEDİ

Hafta başından bu yana küresel piyasalardaki olumlu hava ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sadeleşme adımlarına gelecek ay da devam edeceği beklentilerin etkisiyle tahvil faizleri de düşüşe geçti.

Geçen hafta yüzde 9,34'ü gören 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, yeni haftada, 'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalacağına dair beklentilerin artması ve TCMB'nin gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,50'den yüzde 9,00'a indirmesiyle yüzde 9'un altına geriledi.

İNGİLTERE BEKLENTİSİYLE DÜŞTÜ

Güne yüzde 9,09 seviyesinden başlayan 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, bugünkü referandumda İngiltere'nin AB'de kalma yönünde karar çıkacağı beklentisiyle yüzde 8,91'e kadar düştü. Böylece gösterge tahvilin bileşik faizi 14 ayın en düşük seviyesini gördü. On yıllık tahvilin bileşik faizi ise yüzde 9,42 ile iki haftanın en düşük seviyesine indi.

Analistler, küresel piyasalarda İngiltere kaynaklı pozitif havanın hakim olması ve Merkez Bankasının gelecek dönemde sadeleşme adımlarını devam ettireceği beklentisiyle gösterge tahvilin bileşik faizinde geri çekilmeler yaşandığını belirtiyor.

Küresel piyasalarda bozulma yaşanmaması durumunda kısa vadede 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 8,50 - 8,60 seviyelerinin görülebileceğini aktaran analistler, yükselişlerde ise yüzde 9,10 - 9,20 seviyelerinin direnç olarak takip edileceğini dile getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahvil faizleri son 14 ayın en düşüğünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN